Turecká líra v pondelok klesla na takmer historické minimum po „ochladení" vzťahov s USA. Turecká mena, ktorá v tomto roku patrí k najhorším v rámci transformujúcich sa trhov, v pondelok ráno klesla 0,6 percenta na 8,48 TRY/USD. To je blízko jej tohoročnej minimálnej úrovne a tiež blízko rekordného minima 8,58 TRY/USD, ktoré dosiahla vlani začiatkom novembra.

Minulý mesiac sa turecká líra prepadla voči doláru až o 15 percent po tom, čo prezident Tayyip Erdogan vyhodil Naciho Agbala, rešpektovaného „jastraba" (stúpenca tvrdej línie), z postu guvernéra centrálnej banky. Nahradil ho Sahapom Kavcioglu, ktorý je rovnako ako Erdogan kritikom prísnej menovej politiky a zastáva názor, že spôsobuje infláciu.


WA 37 Hongkong - Na snímke mince bitcoinu, ktoré sa nachádzajú v blízkosti bankomatu pre túto virtuálnu menu 8. decembra 2017. FOTO TASR /AP
In this Friday, Dec. 8, 2017, photo, coins are displayed next to a Bitcoin ATM in Hong Kong. The launch of a U.S. futures contract for bitcoin on Sunday, Dec. 10, 2017, underscores the virtual currency's increasing mainstream acceptance, including in many parts of Asia, where it already has a wide following among speculators and investors. (AP Photo/Kin Ch
Neprehliadnite

Turecká centrálna banka zakázala platby kryptomenami

A keď americký prezident Joe Biden oficiálne uznal masakry Arménov v Osmanskej ríši v roku 1915 za genocídu, líra v uplynulých troch obchodných dňoch klesla až o 3,5 percenta. Turecko, spojenec NATO, ostro kritizovalo rozhodnutie Bieleho domu a vyhlásilo, že podkopáva dôveru a priateľstvo. Turecké aktíva sú obzvlášť citlivé na napätie vo vzťahoch medzi Ankarou a Washingtonom, vzhľadom na predchádzajúci vplyv amerických sankcií a ekonomických hrozieb vrátane škriepky z roku 2018 s vtedajším prezidentom USA Donaldom Trumpom, ktorá vyvolala krízu líry a recesiu.

Navyše, nový guvernér centrálnej banky Kavcioglu v piatok večer (23. 4.) znervóznil investorov. Uviedol totiž, že v súčasnosti plánuje pokračovať v prísnej menovej politike a zároveň považuje akékoľvek zvýšenie sadzieb za zlú správu pre reálnu ekonomiku.