Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že zakáže v USA čoraz populárnejšiu aplikáciu TikTok na zdieľanie videa. Tamojšie úrady prejavili obavy, že táto sociálna sieť by mohla slúžiť ako nástroj pre čínsku spravodajskú činnosť. Informácie agentúry AFP zverejnila TASR.

Mnohí americkí politici vrátane ministra zahraničných vecí Mike Pompea v minulých týždňoch vyjadrili znepokojenie nad tým, ako čínska videoaplikácia TikTok zaobchádza s údajmi svojich používateľov. Obavy v nich vyvolávajú najmä čínske zákony, podľa ktorých musia spoločnosti v krajine podporovať spravodajské služby kontrolované komunistickou stranou a spolupracovať s nimi.

V Číne nedostupná

Aplikácia TikTok čínskej spoločnosti ByteDance pritom nie je v samotnej Číne dostupná. V snahe získať si užívateľov po celom svete opakovane zdôrazňuje svoju nezávislosť od Číny.

Prezident Trump povedal novinárom na palube lietadla Air Force One: "Čo sa TikToku týka, v Spojených štátoch ho zakazujeme." Trump tak plánuje urobiť výkonným prezidentským nariadením už v sobotu 1.8.

Microsoft chce prevziať aplikáciu

Spoločnosť Microsoft zvažuje podľa informácií Reuters, že prevezme aplikáciu TikTok v Spojených štátoch. Firma ByteDance kúpila v roku 2017 firmu Musical.ly a spojila ju s aplikáciou TikTok. Tá sa vďaka tomu stala prvou čínskou aplikáciou, ktorej sa podarilo presadiť v USA. 

Microsoft by akvizíciou mohol dodať novú energiu reklamným aktivitám vďaka obrovskej ponuke videí.