Najväčšia japonská automobilka Toyota Motor a ďalší štyria japonskí výrobcovia vozidiel sa budú zaoberať využiteľnosťou alternatívnych ekologických pohonných hmôt pre automobily so spaľovacími motormi vrátane vodíka a syntetických palív z biomasy. Na projekte sa budú okrem Toyoty podieľať aj spoločnosti Mazda Motor, Subaru, Yamaha Motor a Kawasaki Heavy Industries.

Prispôsobenie spaľovacích motorov na ekologické palivá, ako je vodík, je technologicky náročné, ale spoločnostiam by to umožnilo podporiť existujúce dodávateľské reťazce. Tie fungujú už desiatky rokov a zamestnávajú stovky tisíc pracovníkov.

Automobilky vrátane Toyoty zvyšujú kvôli sprísňovaniu emisných limitov výrobu elektromobilov. Japonsko uviedlo, že chce byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálne a podporuje používanie vodíkového paliva.

Toyota plánuje do roku 2025 predstaviť 15 modelov elektromobilov a v budúcom desaťročí investuje 13,5 miliardy dolárov do rozšírenia kapacity výroby batérií. Zároveň však pokračuje vo vývoji vozidiel na vodíkový pohon.

Toyota Hilux
Neprehliadnite

Toyota Hilux je charizmatický pick-up, ktorý znesie hrubé správanie