V celosvetovom prieskume firmy Kickresume uviedlo až 85 percent respondentov, že už v práci zažili otravného kolegu. To znamená, že zostávajúcich 15 percent sú podľa Economistu buď samostatne zárobkovo činné osoby, alebo klamári.
Prieskum Kickresume odhalil, že zamestnancov zo všetkého najviac rozčuľuje, keď si kolegovia prisvojujú zásluhy niekoho iného. Rovnaké výsledky priniesla aj štúdia z roku 2022 od výskumnej firmy Perspectus Global, ktorej sa zúčastnili britskí respondenti. Ďalší nedávny prieskum medzi americkými zamestnancami označil prisvojovanie si zásluh za tú úplne najhoršiu vlastnosť, akú môžu manažéri mať.
Takéto správanie považujú ľudia za neprijateľné od útleho veku. Z výskumov vyplynulo, že už päťročné deti odsudzujú plagiátorstvo. Ak sa takéto správanie deje úmyselne a opakovane, môže to firme uškodiť. Hrozí, že si zamestnanci budú zo strachu z prisvojenia nechávať nápady pre seba. Následne sa z pracoviska vytratí aj dôvera a klesne motivácia. Univerzita dopravnej infraštruktúry v Pekingu v rámci analýzy zistila, že keď si vedenie jednej čínskej firmy pripisovalo zásluhy za myšlienky zamestnancov, ich produktivita klesala.
Podľa odborníkov ale toto správanie nie je také zákerné a úmyselné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Psychológovia už dávno zdokumentovali jav zvaný „kryptomnézia“, pri ktorom ľudia nevedome kopírujú nápady iných. Ľudia si tak zásluhy často prisvojujú bez toho, aby si to uvedomovali. Okrem toho sú inovatívne myšlienky len zriedka úplne novými nápadmi. Väčšinou ide o kombináciu už existujúcich ideí. Je celkom bežné, že dvaja rôzni ľudia nezávisle od seba dospejú k rovnakým záverom.
Ďalšie dôležité správy
