Plán obnovy myslí aj na zelené zdroje. Mohol však aj viac

Vláda v rámci plánu obnovy navrhuje vyčleniť na podporu obnoviteľných zdrojov energií 220 miliónov eur. Približne sto miliónov z tejto sumy by sa malo formou investičnej podpory pretaviť do budovania nových zelených elektrární, zvyšná suma sa zhruba na polovicu rozdelí medzi obnovu súčasných zdrojov (tzv. repowering) a stabilizáciu elektrických sietí.

ECB
Neprehliadnite

Slovensko bude mať z európskych peňazí k dispozícii dokopy 34 miliárd eur

Výsledná suma je však len slabým odvarom pôvodných ambícií ministerstva hospodárstva. Ešte na jeseň zaznievali názory o možnosti vyčleniť na zelenú energetiku takmer miliardu. Aj zástupcovia výrobcov reagujú, že očakávali aspoň dvojnásobok. Vládnou stratégiou tak zrejme bude použiť zdroje najmä na naštartovanie procesov a odstránenie akútnych prekážok. Následne by viac peňazí na samotnú výstavbu mohlo prúdiť v rámci nového programového obdobia eurofondov.

Odmeny pre šéfov SPP stoja štát pol milióna eur ročne

Stopercentne štátny Slovenský plynárenský podnik (SPP) musel po rokoch zatĺkania priznať, koľko peňazí ročne rozdá manažérom vo svojom predstavenstve. Údaje až na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu získala organizácia Transparency international Slovensko. V roku 2020 šlo na odmeny top manažérov v štátnom plynárenstve 455-tisíc eur.

SPP, Slovenský plynárenský priemysel
Zdroj: SITA / Marián Peiger

Balík na odmeny pre členov predstavenstva je dnes nižší, než v najštedrejšom roku 2017, kedy si šéfovia rozdelili až 580-tisíc eur. V ostatných rokoch sa však významnejšie nemenil a je to stále suma približne o tretinu vyššia ako v roku 2015, kedy bol štát prvýkrát jediným akcionárom. Minulý manažment odovzdal vlani po voľbách firmu, ktorá bola po odrátaní dividend z dcérskych firiem v z roka na rok sa prehlbujúcej prevádzkovej strate. Ak sa novému vedeniu SPP podarilo zvrátiť nepriaznivé hospodárenie, odmeny to môžu byť zalúžené. To ukážu čoskoro vlaňajšie účtové závierky.

Čína je lačná po rope a dvíha ceny aj na našich čerpačkách

Nízke ceny ropy, ktoré dominovali správam počas minulého roka, sa stali minulosťou. Cena severomorskej ropy Brent v marci prekonala hodnoty zo začiatku minulého roka, pred vypuknutím globálnej pandémie. Od jesene jej cena vzrástla o približne osemdesiat percent. Všetko nasvedčuje tomu, že ide o trend, ktorý bude pokračovať. Zvyšovanie cien ropy na svetových trhoch sa prirodzene premietne aj do cien pohonných hmôt na Slovensku.

WA 9 Detroit - Ropné zásovníky v rafinérii spoločnosti Marathon Petroleum Corporation v Detroite v utorok 21. apríla 2020. Ceny ropy pokračovali v utorok v páde. Ropný trh výrazne zasiahol počas koronavírusovej pandémie prudký pokles dopytu, nadmerná ponuka a rýchle plnenie zásobníkov. FOTO TASR/APStorage tanks are shown at the Marathon Petroleum Corp. refinery in Detroit, Tuesday, April 21, 2020. The world is awash in oil, there's little demand for it and we're running out of places to put
Neprehliadnite

Ropa dražie, infláciu to zatiaľ nezrýchlilo. Optimisti odhadujú jej cenu až na 80 dolárov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa