Modrá stratégia dostala zelenú

Slovenská vláda odobrila Národnú vodíkovú stratégiu. Materiál definuje úlohu štátu pri budúcom využívaní vodíkových technológií od jeho výroby, cez prepravu, distribúciu a skladovanie. Je to základný dokument pre všetky ďalšie aktivity Slovenska v rámci zavádzania vodíkových technológií. Na stratégiu by mal do konca roka nadviazať akčný plán realizácie, v ktorom už budú obsiahnuté konkrétne úlohy pre príslušné ministerstvá a úrady.

Minister hospodárstva Richard Sulík už od nástupu do funkcie netají svoje nadšenie pre vodíkové technológie a cieľ zaradiť Slovensko medzi krajiny, ktoré budú k vodíku pristupovať proaktívne. Prvé pilotné projekty už začala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) obstarávať. Štát chce ísť príkladom v kúpe prvých vodíkových automobilov aj autobusu, ako aj v budovaní infraštruktúry čerpacích staníc. Na vodíkovú vlnu sú pripravené naskočiť aj viaceré slovenské súkromné a štátne firmy, ktoré sa o podporu pre svoje projekty uchádzajú na úrovni Európskej únie. Úspešné zavedenie vodíka do ekonomiky by malo pomôcť dekarbonizovať hospodárstvo a v konečnom dôsledku aj zlacniť výrobu energií.

vodik, shell, cerpacia stanica
Zdroj: Shutterstock

Geotermálny potenciál Prešova

Slovenská spoločnosť PW Energy, ktorá v marci predstavila zámer postaviť prvú geotermálnu elektráreň v Žiari nad Hronom, predložila projekt aj pre lokalitu neďaleko Prešova. Región vyšiel podľa investora z dlhodobého skúmania hydrogeologických podmienok ako jeden z najperspektívnejších na Slovensku. V katastri obce Ľubotice tak v prvej etape plánuje do roku 2026 výstavbu elektrárne s inštalovaným výkonom 6,3 až 6,5 elektrických megawattov (Mwe). Stáť by mala 54 miliónov eur.

Inštalácií využívajúcich na výrobu elektrickej energie a tepla podzemnú vodu by na východe mohlo časom vzniknúť viac. Podľa PW Energy má prešovská kotlina potenciál generovať až 20 Mwe. Zostatkové teplo z výrobného procesu je zas vhodné ako zdroj na centrálne zásobovanie teplom pre domácnosti, ale zužitkovať sa dá aj v priemysle, poľnohospodárstve či na rekreačné účely. Výhodou lokality je, že voda potrebnej teploty sa nachádza aj na svetové pomery v nízkej hĺbke, čo je pre geotermálne projekty vyhovujúce.

PW Energy
Neprehliadnite

Pod Prešovom to vrie. Slovenský investor chce na východe postaviť geotermálnu elektráreň

Problematické natiahnutie zelenej podpory

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa