Slovenská spoločnosť PW Energy plánuje nový projekt využitia geotermálnej energie na výrobu elektriny a tepla. Aktuálne ho predložila štátnym orgánom na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Geotermálnu elektráreň chce postaviť neďaleko Prešova, medzi obcami Ľubotice a Vyšná Šebastová. Predpokladané investičné náklady prvej fázy prešovského projektu dosahujú 54 miliónov eur.

Geotermálna elektráreň Wairakei na Novom Zélande
Neprehliadnite

Pri Žiari nad Hronom má vzniknúť prvá geotermálna elektráreň na Slovensku

Perspektívna lokalita

Prešovský región vyšiel z dlhodobého skúmania oblastí z hľadiska ich hydrogeologických podmienok ako jeden z najperspektívnejších na Slovensku. „Z viacerých lokalít, ktoré sme posudzovali, má prešovská kotlina jedny z najlepších podmienok. Môže za to nadpriemerný teplotný gradient až okolo 40 stupňov Celzia a zároveň vyhovujúca skladba horninového podložia s výskytom geotermálnych kolektorov, teda využiteľnej horúcej vody, z ktorej vyprodukujeme zelenú energiu,“ vysvetľuje Michal Mašek, projektový manažér PW Energy.

Teplotný gradient vyjadruje, ako s pribúdajúcou hĺbkou stúpa teplota v zemi. Spomínaná hodnota 40 stupňov Celzia na jeden kilometer je nad celosvetovým priemerom. Znamená to, že v okolí Prešova sa v menšej hĺbke vyskytuje vyššia teplota ako v iných oblastiach, čo je pre geotermálne projekty vyhovujúce.

Na výrobu elektriny z geotermálnych zdrojov sa bude využívať horúca voda s teplotou okolo 140 stupňov Celzia. Jej výskyt v hlbinných štruktúrach potvrdil v minulosti geologický vrt zrealizovaný v tejto lokalite. Na základe týchto východísk uskutočnila spoločnosť PW Energy v okolí Prešova podrobný seizmický prieskum v teréne, na ktorom sa podieľali poprední domáci a zahraniční odborníci na geotermálnu energiu.

„Vďaka meraniam sme získali ešte detailnejšiu predstavu o štruktúre horninového podložia a zároveň sme mohli určiť najvhodnejšie miesto pre realizáciu projektu, ktoré sa nachádza východne od mesta Prešov. Ďalším krokom je realizácia prieskumného vrtu, ktorý by mal potvrdiť potenciál oblasti v súvislosti s využitím geotermálnej energie,“ sumarizuje M. Mašek.

Potenciál do budúcnosti

V rámci zámeru počíta PW Energy s výstavbou geotermálneho strediska situovaného v katastri obce Ľubotice v prvej etape s inštalovaným výkonom 6,3 až 6,5 elektrických megawattov (Mwe).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa