Vinu nepriznal

Podnikateľ Marian Kočner a jeho obhajcovia odmietli uzavrieť pred Okresným súdom (OS) Bratislava I s prokurátorom dohodu o vine a treste v kauze motákov. M. Kočner sa mal dopustiť zločinu krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka posielal motáky exsiskárovi Petrovi Tóthovi v roku 2018 z Ústavu na výkon väzby v Bratislave. Motáky boli určené obhajcovi Marekovi Parovi a ďalšej osobe.

Marian Kočner je od začiatku tohto roka právoplatne odsúdený na 19 rokov odňatia slobody za falšovanie zmeniek TV Markíza spolu s exriaditeľom televízie Pavlom Ruskom. V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ho Šteciálizovaný trestný súd v Pezinku spoločne s Alenou Zsuzsovou pôvodne oslobodil v septembri 2020 spod obžaloby. 

Pred sudcom JUDr. Marekom Filom sa začalo hlavné pojednávanie Okresného súdu Bratislava I s obžalovaným Mariánom Kočnerom v kauze tzv. „motákov’“. Na snímke eskorta ZVJS privádza obžalovaného Mariána Kočnera do pojednávacej miestnosti.
Neprehliadnite

Marian Kočner v kauze motákov neustupuje: odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste

Pravidlá sa zmenia

Ministerstvo zdravotníctva a experti pripravili návrh nového covid automatu. Ten má mať po novom päť farieb a namiesto národného prístupu preferovať okresný, ktorý zohľadní aj mieru zaočkovanosti rizikových skupín v regióne. Nový automat, podľa ktorého sa riadia protipandemické opatrenia, schválila v utorok vláda.

Pri zmene farby sa má v novom covid automate brať do úvahy okrem počtu nakazených aj napríklad zaočkovanosť okresu v populácii nad 50 rokov. Automat už teda nebude viac zavádzať obmedzenia plošne, ale regionálne. Namiesto sledovania počtu ľudí v nemocniciach a reprodukčného čísla sa má preferovať okresný prístup. Ten sa má odvíjať od miery zaočkovanosti, a teda aj imunitnej ochrany obyvateľstva.

vláda
Neprehliadnite

Vláda schválila návrh nového COVID automatu, zohľadní zaočkovanosť v okresoch

V. Lengvarský predstavil novú reformu

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR spúšťa reformu nemocníc, ambulantného sektora aj fungovania zdravotných poisťovní, ktorou sa má regulovať tvorba zisku. Podľa šéfa rezortu Vladimíra Lengvarského ešte pôjde materiál do medzirezortného pripomienkového konania. „Veríme, že sa nám zákon podarí ešte vylepšiť, najmä ambulantnú zdravotnú starostlivosť či špecialistov,“ uviedol V. Lengvarský.

Rezort zdravotníctva upozornil na fakt, že Slovensko má najmenej všeobecných lekárov na počet obyvateľov. Na túto problematiku sa z plánu obnovy vyčlenilo desať miliónov eur. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť od januára 2022 a mal by tiež garantovať zachovanie zmlúv so zdravotnými poisťovňami. Rezort avizoval, že v reforme zdravotníctva plánuje pokračovať aj naďalej.

medicina, lekar
Neprehliadnite

Ministerstvo spúšťa reformu zdravotníctva, podporí začínajúcich lekárov

Miliónový nákup

Ministerstvo obrany (MO) SR plánuje v prvej fáze zakúpiť 76 bojových obrnených vozidiel (BOV) 8x8. Náklady zahŕňajúce aj logistickú podporu, muníciu a infraštruktúru odhaduje na 332 miliónov eur s DPH, samotné vozidlá majú stáť 296,2 milióna eur. „Zámerom je v prvej fáze obstarania vyzbrojiť dva stredné mechanizované prápory Pozemných síl Ozbrojených síl SR,“ približuje rezort.

Rezort avizoval, že z 76 vozidiel obstaraných v prvej fáze má byť šesť veliteľských a desať ambulantných. Nákup BOV 8x8 má primárne podporiť zabezpečenie potrebnej výzbroje a bojovej techniky potrebnej na zabezpečenie obrany SR. Po schválení materiálu vládou plánuje ministerstvo osloviť identifikovaných výrobcov bojovej obrnenej techniky prostredníctvom ich vlád. Vyhodnotiť ponuky a určiť víťaza by mohlo ešte v roku 2021.

Na snímke zbraňový systém TURRA 30 na vozidle Patria BOV 8x8 počas prezentácie bojových vozidiel v rámci akcie s názvom Priemyselný deň 2017, ktorá sa konala vo Vojenskom technickom a skúšobnom ústave Záhorie, v Senici 6. decembra 2017. FOTO TASR - Marko Erd
Neprehliadnite

Rezort obrany chce nakúpiť 76 bojových obrnených vozidiel za 332 miliónov eur

Stavebná produkcia vzrástla

Stavebná produkcia dosiahla v júni celkový objem 476,3 milióna eur, čo je medziročný rast o tri percentá. Táto hodnota však predstavovala stále 15-percentné zaostávanie za júnom 2019, teda rovnakým obdobím pred pandémiou. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Rast objemu stavebných prác na domácom trhu pred letom potiahli práce na opravách a údržbe. Medziročne vyššie boli práce na budovách, pribrzdili sa práce na diaľniciach a ďalších inžinierskych stavbách. Vyššie rasty prekonávajúce aj úroveň spred dvoch rokov vykazujú len podielovo menej významné práce v zahraničí.


pôvodný súbor:0009 novostavby Nitra.jpg
Neprehliadnite

Stavebná produkcia v júni medziročne vzrástla, k číslam pred pandémiou má však ďaleko