Tisícky lekárov sú pripravených podať výpoveď

Až 2 511 lekárov zo všetkých fakultných, univerzitných či okresných nemocníc je aktuálne pripravených podať výpoveď.

Odmietajú viac akceptovať rozklad zdravotníctva a zhoršujúce sa podmienky pre pacientov, keďže nevidia zo strany vlády a ministerstva zdravotníctva kroky k riešeniu situácie.

,,Máme nadpolovičnú väčšinu nemocničných lekárov, ktorí nevidia dôvod dobrovoľne súhlasiť s nadlimitnou nadčasovou prácou, lebo nie lekári, ale systém opustil pacienta," vyhlásil predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. 

Na snímke budova, kde slávnostne otvorili zrekonštruované priestory Neuropsychiatrickej kliniky SZÚ v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku, 20. októbra 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Situácia v zdravotníctve je vážna, tisícky lekárov je pripravených dať výpoveď

Odborníci sprísňujú pravidlá pre nezaočkovaných

Konzílium odborníkov žiada ďalšie sprísnenia opatrení, napríklad používanie COVID passov aj na chodenie do práce už od červených okresov a dôrazné odporúčanie home office tam, kde je to možné.

Odporúčajú tiež platiť zvýhodnenú dávku počas PN pri ochorení na covid-19 len zaočkovaným ľuďom. Odborníci si myslia, že by to pomohlo zvýšiť mieru zaočkovanosti na Slovensku.

Na druhej strane budú mať očkovaní a ľudia po prekonaní ochorenia výhody, mali väčšiu slobodu. Mohli by napríklad jesť v interiéri stravovacieho zariadenia či ubytovať sa v hoteli. Avšak iba pri dodržaní pandemických opatrení.

Na snímke očkovanie 3. dávkou vakcíny klientov Domova sociálnych služieb (DSS) v Barci v Košiciach 21. októbra 2021 proti ochoreniu COVID-19. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Konzílium odborníkov navrhuje výhody pre očkovaných a sprísnenia v čiernych okresoch

Potravinári oznámili zdražovanie

Slovenskí potravinári združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK) sú pre rastúce ceny vstupov nútení zvýšiť ceny svojich produktov o desať až dvadsať percent.

Podpredseda SPPK Marián Šolty zdôraznil, že zvýšenie odbytových cien potravinárskych podnikov je nevyhnutné na prežitie firiem.

V minulosti sa podľa SPPK výdavky domácností na potraviny pohybovali vo výške 40 - 50 percent, pričom v súčasnosti je to iba 17 - 18 percent.

V bratislavskej mestskej časti Devín otvoril podnikateľ Patrik Tkáč nový koncept lokálnych potravín s vlastnou vinotékou s ponukou viac ako 1500 druhov vína s názvom Od Našich.
Neprehliadnite

Slováci siahnu hlbšie do peňaženiek, potravinári oznámili zdražovanie

M. Zeman vymenuje P. Fialu za premiéra

Český prezident Miloš Zeman plánuje vymenovať za nového premiéra Petra Fialu, lídra víťaznej koalície Spolu.

Dosluhujúci český premiér Andrej Babiš podľa Zemana nemá záujem o premiérske kreslo. „Dôvod je jednoduchý, s Babišom nechce nikto jednať," uviedla hlava štátu.

Ako pokračoval prezident, súhlasí s tým, že vláda musí vzniknúť rýchlo. Dodal, že program ODS je mu sympatický. V sobotu sa má spojiť s P. Fialom prostredníctvom videokonferencie.

Fiala
Neprehliadnite

Zeman prekvapil konštruktívnym prístupom. Vymenuje Fialu za premiéra

D. Křetinský, PPF a J. Havrlant predali Mall.cz

Firma Allegro, jedna z najväčších e-commerce platforiem v Európe a zároveň obľúbená nákupná platforma v Poľsku, oznámila, že kupuje 100-percentný podiel vo firmách Mall Group a WE|DO od akcionárov PPF, EC Investments Daniela Křetinského a Rockaway Capital Jakuba Havrlanta. Dohoda oboch strán sa netýka firiem Vivantis a MALL Pay ani MALL.TV či Košík.cz. 

Konečnú hodnotu maloobchodného trhu strednej a východnej Európy vyčíslil Mall až na sumu 250 miliárd eur.

Praha, 2.8.2018, fotbal, Evropská liga, Sparta Praha - Spartak Subotica, Daniel Křetínský, Image: 380923599, License: Rights-managed, Restrictions: Image must be credited: 'Michal Šula / MAFRA / Profimedia', Model Release: no, Credit line: Profimedia, MFDNES + LN
Neprehliadnite

Poľské Allegro kúpilo Mall.cz. Křetinský, PPF a Havrlant zinkasujú stovky miliónov eur