Český miliardár Daniel Křetinský zvažuje kúpu 27-percentného vstupného podielu v britskom futbalovom klube West Ham United FC. Postupne by mal svoj podiel navýšiť, pridáva športový server The Athletic, ktorý dnes so správou prišiel.

Na trhu sa už dlhšiu dobu špekuluje, že Křetinský by mohol kúpiť menšinový podiel v niektorom z významných, pravdepodobne britských klubov. Už v roku 2017 sa v niektorých domácich médiách šírili zvesti, že by mohol rovnako kúpiť klub britskej Premier League, FC Southampton. 

Bude to „bomba“

V júni tohto roka sa Miroslav Pelta, niekdajší Křetinského športový riaditeľ zo Sparty Praha a tiež exšéf Futbalovej asociácie ČR, sa nechal v médiách počuť, že Křetinský zvažuje kúpu menšinového podielu v istom prednom európskom futbalovom klube. Pelta vtedy uviedol, že to bude „bomba“.

Tkáč Patrik
Neprehliadnite

Tkáčova a Křetínskeho britská energetická divízia skončila v účtovnej strate 23 miliónov libier

Otázkou zostáva, či by Křetinský mohol získať vo West Hame väčšinový podiel, ako špekuluje The Athletic. Preto, že pravidlá európskej futbalovej asociácie UEFA zakazujú v európskych futbalových súťažiach účasť viacerých tímov s jedným väčšinovým majiteľom.

Pozitívna reputácia

Od jari 2019 je Křetinský väčšinovým majiteľom Sparty Praha. Akvizíciou časti klubu britskej Premier League, jednej z najprestížnejších futbalových súťaží sveta, by Křetinský výrazne upevnil svoje postavenie v európskom futbale, čo by sa z napríklad reputačného hľadiska priaznivo premietlo v ďalších oblastiach, v ktorých medzinárodne podniká.

Britská televízia Sky uviedla, že Křetinského podiel vo West Hame by mal mať hodnotu zhruba 700 miliónov libier.