Bitcoin stúpa

Investori začali znova nakupovať digitálne meny. Cena virtuálnej meny bitcoin sa prvýkrát za tri mesiace dostala nad úroveň 50-tisíc dolárov. Najväčšia a najznámejšia kryptomena tak počas pondelňajšieho obchodovania v Ázii stúpla približne o dve percentá na 50 249,15 dolárov (43 054,71 eura). Začínajú sa objavovať už aj špekulácie, že by bitcoin mohol začať stúpať k hranici 100-tisíc dolárov.

Bitcoinu sa darí prvýkrát od polovice mája, keď ju začal potápať celý rad problémov, vrátane zásahu čínskych úradov proti virtuálnym menám a rozhodnutia šéfa Tesly Elona Muska prestať akceptovať platby bitcoinmi pre obavy z nadmernej spotreby elektriny pri ťažbe a jej vplyvu na životné prostredie.

bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin prvýkrát od mája prekonal hranicu 50-tisíc dolárov, investori začali opäť nakupovať

Mzda porastie

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak počas rokovania tripartity informoval, že výška minimálnej mzdy v roku 2022 bude na úrovni 646 eur mesačne. Podľa ministra sa tak dodrží automat, ktorý určuje minimálnu mzdu ako 57 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. Medziročne sa tak zvýši minimálna mzda o 23 eur.

Na tripartite sa tak nevyhovelo požiadavkám odborárov v Konfederácii odborových zväzov (KOZ) SR, ktorí žiadali zvýšiť minimálnu mzdu na základe predošlého automatu (60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov), na 680 eur na mesiac. Naopak, vyhovelo sa zamestnávateľom, ktorí odporúčali zachovať automat, ktorý hovorí o určení výšky minimálnej mzdy ako 57 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
Neprehliadnite

Budúcoročná minimálna mzda sa zvýši o 23 eur, bude na úrovni 646 eur mesačne

O prácu prídu stovky ľudí

Svetový dodávateľ automobilového priemyslu Adient potvrdil plán na ukončenie výroby v závode Trim Leader v Košťanoch nad Turcom. Globálny automobilový priemysel, ako aj spoločnosť Adient ako dodávateľ, čelia ďalšiemu znižovaniu výroby v dôsledku stále napätejšej situácie na trhu. Výrobná kapacita závodu v Košťanoch nad Turcom je podľa spoločnosti aj naďalej nevyťažená.

Ukončenie výroby je naplánované postupne až do septembra 2022 a dotkne sa všetkých 442 pracovných miest v závode. Počas postupného ukončovania výroby poskytnú akcionári spoločnosti pomoc zamestnancom pri hľadaní nových pracovných príležitostí v spolupráci s úradmi práce, ako aj ďalšími verejnými inštitúciami. V 32 krajinách po svete prevádzkuje Adient 202 výrobných a montážnych závodov, pričom zamestnáva približne 77-tisíc zamestnancov.

Nova prevadzka pre vyrobu automobilovych sedadiel Adient
Neprehliadnite

Adient potvrdil ukončenie výroby v závode Trim Leader pri Martine. O prácu prídu stovky ľudí

USA schválili Pfizer/BioNTech

Spojené štáty ako prvá krajina sveta definitívne schválili proticovidovú vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Tá bola doteraz schválená len pre núdzové použitie. Vakcína je týmto rozhodnutím definitívne schválená na použitie pre osoby, ktoré dovŕšili vek 16 rokov. Pre 12 až 15 ročných bude aj naďalej schválená len pre núdzové použitie.

„Schválenie tejto vakcíny FDA je dôležitým medzníkom,” povedala šéfka tohto regulačného orgánu Janet Woodcocková. Očakáva sa, že toto rozhodnutie podnieti verejné i súkromné inštitúcie v USA, aby od svojich zamestnancov a klientov začali vyžadovať potvrdenie o očkovaní. Z viac než 170 miliónov ľudí, ktorí boli v USA doteraz zaočkovaní proti covidu, dostalo až 92 miliónov z nich práve vakcínu od tohto konzorcia.

Ampulky s vakcínou Pfizer/BioNTech vo výrobnom závode
Neprehliadnite

USA definitívne schválili vakcínu Pfizer/BioNTech, umožní to vyžadovať povinné očkovanie

Nezamestnanosť bude klesať

V júli dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku 7,66 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ide o pokles. Analytici však tvrdia, že takýto vývoj sa dal očakávať, a že nezamestnanosť bude klesať aj v nasledujúcich mesiacoch. Na predpandemickú úroveň sa však podľa nich zatiaľ nešplhá.

Podľa analytikov Úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS) rástol dopyt najmä po operátoroch výroby. Tento sektor tvorí takmer 45 percent všetkých ponúkaných miest. „Druhou najžiadanejšou profesiou boli kvalifikovaní remeselníci,“ dodali analytici s tým, že po uvoľnení opatrení sa rapídne zvýšil aj dopyt po pracovníkoch v službách.

Pohovor
Neprehliadnite

Nezamestnanosť bude zrejme klesať aj v nasledujúcich mesiacoch, predpovedajú analytici