Výška minimálnej mzdy v roku 2022 bude na úrovni 646 eur mesačne. Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) na sociálnej sieti počas rokovania tripartity.

Dodrží sa tak automat, ktorý určuje minimálnu mzdu ako 57 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. Medziročne sa tak zvýši minimálna mzda o 23 eur.

Pomoc najmenej zarábajúcim ľuďom

,,Nakoniec sociálni partneri nedospeli k dohode o tom, ako by mala byť stanovená minimálna mzda v budúcom roku, a preto Hospodárska a sociálna rada konštatuje, že minimálna mzda od budúceho roka bude nastavená podľa súčasne platného zákona, a to ako 57 percent priemernej mzdy v národnom hospodárstve z roka 2019. Takže bude stanovená na 646 eur, a teda jej nárast bude o 23 eur," spresnil Krajniak.

Putujú z ruky do ruky a často ich považujú za prenášačov rozličných chorôb. Na peniaze si posvietil Frank Vriesekoop so svojim tímom z austrálskej univerzity v Ballarate. Aký bol záver výskumu? Bankovky i mince prichádzajú do styku s mnohými baktériámi, ale mikróby na nich dlho neprežijú. Austrálski vedci ich našli v takom malom množstve, že infekcia je skôr nepravdepodobná. Hoci na minciach ich je viac, môžete byť pokojní. Centy obsahujú meď, ktorá baktérie zabíja.
Neprehliadnite

Analytici navrhujú zmraziť minimálnu mzdu aspoň na jeden rok

,,Myslím si, že keď počas pandémie v dvoch krokoch zvýšime úroveň minimálnej mzdy o 66 eur, v minulom roku o 43 eur, tento rok o 23 eur, je to nárast minimálnej mzdy počas dvoch rokov o 10 percent. Považujem to za dobrý krok, taký, že pomôže najmenej zarábajúcim ľuďom, ale súčasne neohrozí slovenskú ekonomiku," zdôraznil minister práce.

Odborári chceli predošlý automat

Na tripartite sa tak nevyhovelo požiadavkám odborárov v Konfederácii odborových zväzov (KOZ) SR, ktorí žiadali zvýšiť minimálnu mzdu na základe predošlého automatu (60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov), na 680 eur na mesiac.

Podľa Moniky Uhlerovej, viceprezidentky KOZ, postoj KOZ vychádzal z požiadavky, aby sa minimálna mzda aj na rok 2022 určovala ako 60 percent z priemernej mzdy v národnom hospodárstve pred dvomi rokmi.

,,V podstate sme vychádzali zo zákona o minimálnej mzde, ktorý mal nastavený 60-percentný automat ešte pred minuloročnými legislatívnymi zmenami v zákone o minimálnej mzde aj v Zákonníku práce (ZP)," priblížila.

,,Zároveň požadujeme, a na tejto požiadavke budeme naďalej trvať aj do budúcnosti, aby boli príplatky, ktoré sa odvíjajú od minimálnej mzdy, v ZP nastavené tak, ako boli nastavené pred minuloročnou legislatívnou zmenou a pred nežiaducim zásahom do ZP z pozície ministra práce na základe dohody so zamestnávateľmi. Požadujeme tiež, aby sa opäť stupne minimálnej mzdy v ZP odvíjali od minimálnej mzdy s príslušným koeficientom od 1 do 2," doplnila Uhlerová.

Príplatky by nemali byť en bloc

Naopak, vyhovelo sa zamestnávateľom, ktorí odporúčali zachovať automat, ktorý hovorí o určení výšky minimálnej mzdy ako 57 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR v stanovisku píše, že do budúcna navrhuje prehodnotiť spôsob výpočtu minimálnej mzdy a určiť ju ako 60 percent mediánovej mzdy.

V budúcnosti by tiež prijali aj úplné zrušenie minimálnych mzdových nárokov. V rovnakom duchu sa vyjadrili aj Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).

Podľa slov prezidenta RÚZ Miroslava Kiraľvargu by príplatky k mzde mali byť určené na odvetvovom princípe.

,,Náš názor je, že príplatky by nemali byť stanovené en bloc. Mali by zohľadňovať rôznorodosť v odvetviach slovenského priemyslu. Mali by brať do úvahy, či je alebo nie je nutná nočná práca a iná práca (vo sviatok a v dňoch pracovného pokoja). Malo by to byť určené na odvetvovom princípe," dodal Kiraľvarga. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nemalo k návrhu zákona žiadne zásadné pripomienky.

Viac o téme: minimálna mzda

Slovensko po odobrení plánu obnovy môže už v lete získať 800 miliónov eur
Neprehliadnite

Zabudnite na lepšiu penziu, bude nižšia o desiatky eur. Krajniak hľadá úspory, štát ich míňa