To boli časy, keď…
…Bratislava mala vlastnú značku piva
Bratislavský pivovar Stein, a.s., Bratislava spustil v júli 1997 do prevádzky novú fľaškovaciu linku za 135 miliónov slovenských korún od nemeckej firmy Krones. Nahradila starú linku, ktorá pre poruchy často stála a náklady na jej údržbu boli už mimoriadne vysoké. Spôsobovala ročne stratu len z rozbitých fliaš vo výške dva milióny korún. Zefektívnil sa aj proces plnenia, pretože kým predtým pracovalo na linke dvadsať zamestnancov, následne boli potrební už len štyria. Návratnosť investície bola vyrátaná na približne štyri roky.

Stein - deň otvorených dverí (2) Zdroj: Daniel Suchý
Stein nevarí pivo od roku 2007, značku predali. Perspektívne pozemky v širšom centre mesta po rokoch naťahovačiek získali ambiciózni developeri.
...Majský zamestnával 11 tisíc ľudí
Sipox Holding, a.s., Bratislava je ako celok stabilizovaný a nemá problémy v udržaní sa na trhu. Obrat za minulý rok presiahne 20 miliárd korún. Sipox Holding zachoval zamestnanosť okolo 11-tisíc ľudí, pričom však viaceré rozvojové programy sa nepodarilo naplniť. "V minulom roku sme sa nepripravovali na výrazný rozvoj. Chceli sme stabilizovať niektoré firmy. Stratové podniky sme buď zlúčili alebo dali do likvidácie," uviedol prezident spoločnosti Sipox Holding Jozef Majský.

Bývalý veľkopodnikateľ Jozef Majský Zdroj: SITA
...sa pašovala elektronika z Rakúska
Ministerstvo financií SR vydalo 16. decembra 1997 vyhlášku, ktorou oslobodzuje od cla tovar osobnej spotreby v hodnote nepresahujúcej 6 000 Sk (predtým 3 000 Sk). U cestujúceho do 15 rokov sa oslobodenie vzťahuje na tovar, ktorého úhrnná colná hodnota nepresahuje 3 000 Sk.
...minúta hovoru stála 60 centov a zriadenie pevnej linky pol platu
EuroTel uviedol nový zákaznícky program Štart bez mesačného paušálu - zákazník platí len za pretelefonované minúty. Základná minútová sadzba je vo vlastnej GSM sieti 17,80 Sk/min. v silnej prevádzke. Štart je zaujímavý pre ľudí, ktorí potrebujú byť na príjme, ktorí chcú mobilný telefón používať najmä na prichádzajúce hovory a volať len v mimoriadnych alebo krízových situáciách. Charakter programu pripomína karty predplatenej mobilnej komunikácie, ktoré na slovenskom trhu od októbra minulého roka pod názvom Prima predáva Globtel GSM.

Pevná linka Zdroj: Freeimages.com / Rybson
Nový program EuroTel uvádzal v čase zvýšenia sadzby DPH na telekomunikačné služby zo 6 na 23 percent, čo viedlo k plošnému zdražovaniu. Nový cenník vtedy vydali aj Slovenské telekomunikácie. Dozviete sa z neho, že zriadenie pevnej linky stálo skoro 5 000 korún. To bola viac ako polovica vtedajšej priemernej hrubej mesačnej mzdy.
...ako jedni z prvých sme mali dostať elektronické peňaženky
V septembri 1997 sa zdalo, že Slovensko sa stane jednou z prvých krajín na svete, kde sa podarí zaviesť do praxe hybridnú kartu spájajúcu funkcie elektronickej peňaženky a debetnej platobnej karty. K ambicióznemu projektu Unikarty však banky zaujali zatiaľ vyčkávaciu pozíciu. Projekt rozvíja leasingová spoločnosť LBS, s.r.o., Banská Bystrica a systémový integrátor Siemens-Nixdorf. Karta má obsahovať elektronickú peňaženku Minikredit a systém nákupov na splátky Unikredit (oba produkty uložené na čipe), ako aj debetnú bankomatovú kartu na magnetickom prúžku s logom domáceho peňažného ústavu a Europay. "Karty s logom Unikarta majú k dispozícii zamestnanci firmy a ich rodinní príslušníci. Na testovanie kariet sme nainštalovali súpravu skúšobných terminálov, na ktorých sa snažíme ešte vychytať chyby," povedal riaditeľ LBS Dušan Budzák.
Elektronické peňaženky vo forme nabíjateľných kariet sa nakoniec v takejto podobe nepresadili ani na Slovensku, ani vo svete.
...fúzovali počítačoví giganti, ktorých mená už skoro nik nepozná
V New Yorku sa 26. januára rozhodlo o dovtedy najväčšej akvizícii v histórii počítačového priemyslu: Compaq Computer Corporation prevezme za 9,6 miliardy amerických dolárov spoločnosť Digital Equipment Corporation. Kumulované výnosy oboch spoločností vo výške 37,5 mld. USD robia z Compaqu tretiu najväčšiu počítačovú spoločnosť na svete. Po očistení výnosov druhého Hewlett-Packardu od predaja inej ako počítačovej techniky sa Compaq dostáva až na druhú priečku. Suverénnym vodcom je IBM s minuloročnými výnosmi 78,5 mld. USD.

Digital HiNote Ultra CS475 - takto vyzeral ultrabook z roku 1996 Zdroj: Flickr / ume-y
Compaq spolu s Digitalom kúpil aj populárny internetový vyhľadávač AltaVista. Nechal ho však zapadnúť prachom a keď o pár rokov neskôr prerazil Google, bolo už neskoro. Na čele svetového rebríčka výrobcov PC techniky sa Compaq udržal len do roku 2000 - vytlačil ho odtiaľ Dell. V roku 2002 Compaq pohltila firma HP, ktorá sa potom celé desaťročie naťahovala o pozíciu svetovej jednotky s Dellom, Acerom a Lenovom. V roku 2013 žezlo získalo Lenovo - čínska spoločnosť, ktorá prevzala PC divíziu IBM.
...na Slovensko mala prísť japonská automobilka
"Perspektíva výroby automobilov japonskej proveniencie na Slovensku nadobúda na aktuálnosti. Stále však ostáva otvorenou otázka, ktorý z japonských strategických investorov a s akou kapitálovou podporou zaujme pozíciu v štruktúre tunajšieho automobilového priemyslu. Rozhodnutie by mal priniesť druhý polrok 1998," uviedol pred rokovaním Rady pre hospodársky rozvoj Slovenska podpredseda vlády SR Sergej Kozlík.
- Pozrite si všetky diely seriálu To boli časy