Európska únia v piatok uviedla, že je znepokojená aktivitami ruskej armády v blízkosti hraníc s Ukrajinou.

EÚ sa tak vyjadrila po tom, čo Washington požiadal Moskvu o vysvetlenie pohybov pri spomínanej hranici, informovala tlačová agentúra AFP.

Únia vyčká a zakročí

„Naďalej sledujeme situáciu a informácie, ktoré sme dosiaľ zhromaždili, sú dosť znepokojujúce," povedal novinárom hovorca diplomacie EÚ Peter Stano.

Spresnil, že 27-členná Únia monitoruje situáciu spolu s partnermi vrátane Spojených štátov a Británie. „Sme otvorení úvahám o ďalších krokoch, ak budú potrebné," dodal Stano.

USA vyjadrilo obavy 

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu Rusko varoval pred ďalšou „vážnou chybou" voči Ukrajine, pričom Washington zároveň žiadal vysvetlenie k presunom vojakov neďaleko ukrajinskej hranice.

Šéf americkej diplomacie Blinken pri vítaní ukrajinského kolegu vo Washingtone povedal, že USA sú „znepokojené správami o neobvyklej ruskej aktivite blízko Ukrajiny".

„Nie sú nám jasné zámery Moskvy, ale dobre poznáme jej štýl," povedal Blinken na spoločnej tlačovej konferencii.

„Máme obavy, že Rusko možno urobí vážnu chybu a pokúsi sa o niečo podobné ako v roku 2014, keď zhromaždilo ozbrojené sily popri hranici, vstúpilo na nezávislé ukrajinské územie a ešte nepravdivo tvrdilo, že to bol vyprovokovaný krok," doplnil Blinken.

Hovorca Pentagónu John Kirby vyhlásil, že ruské presuny sú „neobvyklé svojím rozsahom a množstvom". Dodal: „Nie je jasné, aké sú zámery Ruska."

Ukrajina je vtiahnutá do krvavej vojny so separatistami podporovanými Moskvou na východe svojho územia od roku 2014, keď Rusko obsadilo Krymský polostrov.

border
Neprehliadnite

Ukrajina poprela správy, že Rusko na jej hraniciach opäť zhromažďuje vojakov