Čínska komunistická strana prijala „historické uznesenie“, čím upevnila postavenie Si Ťin-pchinga v politických dejinách.

Schválené bolo vo štvrtok (11. novembra) na zasadnutí čínskej komunistickej strany. Pohlavári sa na zjazde mali dohodnúť, či prezident Si Ťin-pching získa tretí prezidentský mandát, uvádza portál BBC.

Na štvordňovom zasadnutí za zatvorenými dverami sa zišlo viac ako 370 členov 19. ústredného výboru strany – najvyššieho vedenia krajiny.

Zjednotení pod Si Ťin-pchingom

Najvyšší výbor vyzval vedenie strany k tomu, „aby sa národ zjednotil pod vedením Si Ťin-pchinga, pretože len jeho doktrína umožní Číne dosiahnuť ciele strany do roku 2049 a teda dosiahnuť veľké znovuoživenie čínskeho národa."

„Toto uznesenie bude zohrávať dôležitú úlohu pri zjednocovaní teórie, vôle a konania strany – pri dosahovaní budúceho pokroku a pri realizácii druhého storočného cieľa a veľkého čínskeho sna o omladení, “ povedal tiež vysoký predstaviteľ strany Qu Qingshan na piatkovej tlačovej konferencii.

Niektorí pozorovatelia považujú toto  uznesenie za najnovší pokus Si Ťin-pchinga vrátiť Čínu späť k takzvanému kultu osobnosti.

Voľby budú o rok

Išlo o posledné veľké stretnutie lídrov strán pred národným kongresom budúci rok, kde sa očakáva, že Si Ťin-pching bude usilovať o historické tretie funkčné obdobie vo funkcii prezidenta.

V roku 2018 Čína zrušila limit dvoch funkčných období prezidenta, čo mu umožnilo zostať pri moci doživotne. V podstate to upevňuje moc prezidenta, uviedli experti pre BBC.

Kult osobnosti

„Snaží sa postaviť sa do úlohy hrdinu v epose o národnej ceste Číny,“ povedal Adam Ni, redaktor časopisu China Neican.

„Presadením historického uznesenia, ktoré sa stavia do centra veľkého príbehu strany a modernej Číny, Si Ťin-pching demonštruje svoju moc,“ dodáva Ni.

Uznesenie čínskej komunistickej strany prichádza v čase, keď sa Čína stáva globálnou veľmocou – niečo, čo si len pred niekoľkými desaťročiami bolo ťažké predstaviť.

KK39 Peking - Čínsky prezident Si Ťin-pching odchádza po prejave pri príležitosti 110. výročia tzv. sinchajskej revolúcie z roku 1911, 9. októbra 2021 v Pekingu. Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval v sobotu na znovuzjednotenie svojej krajiny s Taiwanom, samosprávnym ostrovom, s ktorým má Peking dlhodobo napäté vzťahy. FOTO TASR/AP
Chinese President Xi Jinping leaves after delivering a speech at an event commemorating the 110th anniversary of Xinhai Revolution at the Great Hall of the People in
Neprehliadnite

Čínsky prezident sa obáva návratu obdobia studenej vojny