Čínsky prezident Si Ťin-pching navštívi Saudskú Arábiu na niekoľko dní, počas ktorých sa zúčastní na regionálnom summite so saudskoarabským korunným princom Mohammedom bin Salmánom a ďalšími arabskými lídrami, uviedla štátna tlačová agentúra kráľovstva SPA. V rámci toho sa majú uzatvárať dohody v hodnote približne 30 miliárd dolárov. Bloomberg uvádza, že podľa dvoch ľudí, ktorí boli informovaní o plánoch, budú na prvom mieste dohody o energetike a infraštruktúre.

Summit dá Si Ťin-pchingovi aj princovi Mohammedovi šancu zviditeľniť prehlbujúce sa vzťahy medzi Perzským zálivom a Pekingom a podčiarknuť, ako hlboko klesli americko-saudskoarabské vzťahy.
„Táto návšteva je vyvrcholením alebo korunou hlbokého posilnenia vzťahov za posledných niekoľko rokov,“ povedal Ali Shihabi, saudský komentátor a člen poradnej rady pre megaprojekt Neom v kráľovstve. „USA to znepokojuje, ale nemôžu naštrbiť tento už aj tak silný vzťah.“

Zhoršenie vzťahov nastalo v októbri, keď J. Biden obvinil Rijád zo spojenectva s Ruskom pri znižovaní produkcie ropy a sľúbil „následky“. Vzťahy sú však už nejaký čas naštrbené, keďže USA presúvajú svoje globálne zameranie na boj s Čínou.

Roky spolupráce sú preč

Ubehlo už desaťročie, čo boli USA najväčším obchodným partnerom Rijádu. V tom čase nielenže Čína pokorila Ameriku, ale aj India a Japonsko. Celkový obchod medzi USA a Saudskou Arábiou klesol zo 76 miliárd v roku 2012 na 29 miliárd dolárov v minulom roku.

Teraz je však najväčším zákazníkom Saudskej Arábie Čína a regionálni vývozcovia ropy budú mať záujem o informácie o čínskych plánoch na zrušenie covidových obmedzení.

Washington však svojimi pokusmi poburoval Saudov – teraz už takmer zabudnutými – vrátiť sa k jadrovej dohode s Iránom, regionálnym saudským rivalom, zatiaľ čo silné spojenectvo Rijádu s Ruskom a ďalšími vývozcami ropy v OPEC+ je ďalším trecím bodom.

„Je najvyšší čas, aby sme to prestali vnímať ako čisto ekonomické a obchodné vzťahy,“ povedala hosťujúca členka Európskej rady pre zahraničné vzťahy, ktorá sa zameriava na Perzský záliv Cinzia Bianco. „Pre arabské štáty je to o alternatívach všetkými možnými spôsobmi.“

Rozhovory o dohode o voľnom obchode medzi Čínou a Radou pre spoluprácu v Perzskom zálive šiestich krajín vstupujú do „konečnej fázy“, povedal minulý mesiac čínsky veľvyslanec v Spojených arabských emirátoch Zhang Yiming. Dokonca spomenul memorandum o prieskume Mesiaca podpísané so Spojenými arabskými emirátmi.

Nespoľahlivý partner

Štáty Perzského zálivu považujú USA za čoraz nespoľahlivejšieho partnera a „chcú využiť novú globálnu multipolárnu krajinu, ktorá predstavuje nové príležitosti,“ povedal Elham Fakhro, výskumník z Centra pre štúdie o Perzskom zálive na Exeterskej univerzite. Mohli by tak „posilniť svoju vlastnú vyjednávaciu silu so Spojenými štátmi.“ Napriek tomu si USA udržiavajú významnú prítomnosť vojakov v Saudskej Arábii a v celom regióne.

Považuje sa za nepravdepodobné, že Saudská Arábia pokročí vpred s myšlienkou akceptovať platby v jüane namiesto dolára za ropu, uviedli dvaja ľudia informovaní o prípravách s odvolaním sa na správy zo začiatku tohto roka. Diplomati a analytici v tom čase uviedli, že správy by sa mali považovať za politické posolstvo pre USA, a nie za plány kráľovstva.

Zatiaľ čo Donald Trump si vybral Rijád pre svoju prvú zahraničnú cestu ako prezident, J. Biden prišiel do úradu s prísľubom, že bude s korunným princom zaobchádzať ako s vyvrheľom za jeho podiel na vražde publicistu Jamala Khashoggiho. Tvárou v tvár vysokej inflácii prehltol svoju hrdosť a v júli navštívil kráľovstvo, keď hľadal pomoc pri znižovaní globálnych cien ropy.

Saudskoarabský korunný princ, ktorý sa môže popýšiť vyššími príjmami z ropy vyvolanými ruskou vojnou, dostal kráľovstvo do pozície rastúcej mocnosti, schopnej postaviť sa tlaku USA. A viac sa orientovať na Čínu. „Vo vzťahu existuje skutočná synergia,“ povedal Jonathan Fulton, vysokopostavený člen Atlantickej rady zameraný na vzťahy Číny s Perzským zálivom.

Vyrábajú aj balistické rakety

Odkedy Čína viedla svoj posledný dvojročný dialóg s arabskými štátmi v júli 2020, Saudi Aramco oživilo diskusie o vybudovaní rafinérskeho a petrochemického komplexu v Číne v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

Saudská Arábia začala spolupracovať s Huawei na vývoji systémov umelej inteligencie a pomocou čínskych odborných znalostí kráľovstva na výrobu vlastných bezpilotných lietadiel. Podľa hodnotenia amerických spravodajských služieb sa dokonca uvádza, že s pomocou Číny vyrába balistické rakety.

Nejde však všetko jedným smerom. Vysoké ceny ropy poškodzujú Čínu aj USA a Peking udržiava úzke vzťahy s Iránom, kľúčovým saudskoarabským rivalom. Čína nemôže len zopakovať americkú vojenskú podporu regiónu.

USA nepožadujú od krajín, aby si vybrali medzi Washingtonom a Pekingom, ale žiadajú ich, aby si „pamätali“ vzťahy, ktoré rozvíjajú, povedal poradca ministerstva zahraničia USA Derek Cholle na brífingu v Kuvajte pred návštevou čínskeho prezidenta. „Naše hodnotenie je, že Čína vo svojom úsilí vybudovať vzťahy v tomto regióne nemá záujem budovať vzájomne výhodné partnerstvá,“ povedal.

Ďalšie dôležité správy

Portraits de théoriciens et de dirigeants communistes
Neprehliadnite

Čína nechce ísť cestou Ruska. Prinesie to ekonomickú pohromu pre ňu a aj pre zvyšok sveta