„Ahoj. Mám nejaké nápady k Mondi. Dajme stretko.“ Takúto správu mal napísať M. Kočner cez aplikáciu Threema na začiatku roka 2018 známemu právnikovi P. Korytárovi, píše portál HN. Prepis správ majú HN k dispozícii.

Podľa HN mal M. Kočner na mysli ružomberské papierne Mondi SCP, v ktorých takmer polovicu akcií vlastní slovenský miliardár M. Fiľo. A práve s jeho firmou je v súdnom spore združenie Ružomberský papier, ktoré zastupuje P. Korytár. Na čele združenia je bývalý šéf Fondu národného majetku Štefan Gavorník.

Písali si aj o Lipšicovi

M. Kočner si s právnikom mali písať aj o Danielovi Lipšicovi, ktorého v správach už identifikovali pod prezývkou Lipstein. P. Korytár písal M. Kočnerovi: „Dano Lipstein ma prenasleduje. Má dáky výtlak na špeciáli?“ M. Kočner podľa správ nerozumie, čo tým myslí. 

Právnik mu mal odpovedať, že naňho nasadzujú „špeciál“. „Objednávka od Fiľa. Chcú ma asi zavrieť,“ spresnil v správe pre M. Kočnera.

Podľa HN ich spája aj podnikateľská minulosť, keď spolu pôsobili v niekoľkých firmách na rôznych pozíciách vo vedení. Cez aplikáciu Threema mali spolu komunikovať aj o postupe v kauze Glance House, v ktorej tiež figuroval M. Kočner.

P. Korytár komunikáciu o spore neodmieta: „V danej veci Marian Kočner poskytol mojej osobe viacero informácií. Informácie, ktoré mi poskytol, sa týkali vplyvu Milana Fiľa na konkrétne osoby v rámci politickej scény, ako aj obchodných aktivít. Nadobudol som dojem, že cieľom je zastrašenie mojej osoby pod tlakom uvedených informácií.“ O čo konkrétne malo ísť, však neprezradil.

Metla a Trubka

M. Kočner si mal o súdnom spore združenia s firmou M. Fiľa písať aj s bývalým podpredsedom Okresného súdu Bratislava I V. Sklenkom. Ten sa po medializácii komunikácie na konci minulého roka vzdal svojej funkcie.

V správach sa spomínajú osoby pod prezývkami Trubka a Metla. Z komunikácie vyplýva, že ide o sudkyne, ktoré v týchto súdnych žalobách rozhodovali. „V jej konaní môže prísť Milanko o všetko. A aký má ona na to názor? Na Milanka?“ pýta sa údajne na sudkyňu M. Kočner v komunikácii.

V jednej zo správ z októbra 2017 mal M. Kočner písať V. Sklenkovi: „Bol som s Korytárom. Výhybka je prehodená Metla je úplne ich.“ V. Sklenka mu na to mal odpovedať: „Lebo Metlu riadi Gaba. A Gabu zas. Tam išlo cez ňu všetko. Aj na začiatku 1. krát.“

Súd už rozhodol, že zaistená komunikácia v aplikácii Threema bola získaná zákonne, ale zatiaľ sa čítať nebude.