Čínska automobilka BYD zosadila amerického výrobcu elektromobilov Tesla z pozície najväčšieho svetového výrobcu batériových elektrických vozidiel (BEV), píše Statista.

Podľa údajov portálu CleanTechnica vyrobila spoločnosť BYD v prvom polroku tohto roka 506 868 plne elektrických áut, čo predstavuje 15,6 percenta podielu na svetovom trhu.

Tesla za ten istý čas vyrobila 406 869 áut, čo predstavuje 12,6 percenta podielu na svetovom trhu. Ďalšími vedúcimi značkami sú SAIC (8,6 percenta), Volkswagen (7,8 percenta) a Hyundai-Kia (5,8 percenta).

Infographic: Tesla Knocked Out of Top Place as Biggest BEV Producer | Statista You will find more infographics at Statista

Tesla, firma vizionára a najbohatšieho človeka na planéte Elona Muska, bola nútená obmedziť svoju výrobnú linku v máji 2022 po problémoch v dodávateľskom reťazci v Číne, ktoré súviseli s prísnymi obmedzeniami na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

Podľa správ z médií sa firemnej továrni v čínskom Šanghaji minuli diely potrebné na výrobu elektromobilov, čo viedlo k tomu, že denne sa vyrábalo len 200 z bežných 12-tisíc vozidiel. Následne sa prevádzka úplne zastavila.

Keďže továrne BYD sa väčšinou nachádzajú v oblastiach, ktoré neboli zasiahnuté prísnymi obmedzeniami na zastavenie koronavírusu, neutrpeli také straty, poznamenal portál PCMag.

Ďalšie dôležité správy

FILE - In this April 5, 2018, file photo, a sales person stands inside a Tesla electric vehicle showroom in Beijing. Electric car producer Tesla will build its first factory outside the United States in Shanghai under an agreement signed Tuesday, July 10, 2018, becoming the first wholly foreign-owned automaker in China. (AP Photo/Andy Wong, File)
Neprehliadnite

Tesla sa aktuálne neprezentuje v najlepšej kondícii. Čo sa v automobilke deje?