Ťažiari bitcoinu z celého sveta sa po štyroch rokoch dohodli na prvom upgrade najznámejšej svetovej kryptomeny. Zmeny, ktoré začnú platiť v novembri, mu majú umožniť lepšie konkurovať kryptomenovej dvojke Ethereum. Informuje o tom spravodajský server CNBC.

Zmenám sa hovorí taproot a užívateľom by mali zabezpečiť väčšiu anonymitu a efektivitu transakcií. Zmeny tiež tvoria potenciál takzvaných chytrých kontraktov, ktoré eliminujú prostredníkov aj z tých najzložitejších transakcií a zatiaľ v nich vynikalo prevažne konkurenčné ethereum.

Hoci bitcoinová komunita s upgradom súhlasila, k samotnému zavedeniu dôjde pravdepodobne až v novembri. Dovtedy má testovanie vopred znížiť pravdepodobnosť, že sa počas inovácie niečo pokazí. O predchádzajúcom upgrade bitcoinu z roku 2017 sa kvôli sporom v komunite hovorí ako o ,,poslednej občianskej vojne“. Taproot sa ale teší takmer univerzálne podpore, píše CNBC.

Binance
Neprehliadnite

Kyberzločinci idú po kryptomenách čoraz viac, modifikácie minerov rastú

Bitcoin, ktorého skratka je BTC, je virtuálna internetová mena. Jej hlavným znakom je, že nemá žiadny centrálny orgán, ktorý by riadil napríklad množstvo peňazí v obehu. Bitcoin je navrhnutý tak, aby nikto, ani autor alebo iní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohol menu ovplyvňovať, ničiť, sfalšovať, zhabať účty, kontrolovať peňažné toky alebo spôsobovať infláciu. Bitcoin vzniká tak, že počítač rieši komplikované matematické algoritmy a za vyriešenie obdrží jeho majiteľ odmenu v podobe určitého množstva bitcoinu. Procesu sa hovorí ťažba a ľuďom, ktorí získavajú bitcoin sa hovorí ťažiari alebo mineri.

Tento týždeň sa bitcoin stal v stredoamerickom Salvádore ako v prvej krajine na svete univerzálnym platidlom. Mnoho ľudí na bitcoin nazerá skôr ako na investičné aktívum. Jeho cena sa však pohybuje prudko nahor a dole. Odborníci preto pred investíciami do bitcoinu a iných kryptomien varujú.