Svet je globalizovaný nielen ekonomicky, ale aj politicky. Všetko so všetkým súvisí. A práve teraz môžeme sledovať dokonalú ukážku. Víťazstvom nad afganskou vládou a vstupom do Kábulu pravdepodobne zariadil islamistický Taliban volebné víťazstvo jednému pánovi v malej stredoeurópskej krajine. Tá krajina sa volá Česká republika a ten pán Andrej Babiš. Neveríte? Tak sledujte, píše v komentári český denník Hospodářské noviny.

Voľby do dolnej komory českého parlamentu, Poslaneckej snemovne, sa majú uskutočniť 8. a 9. októbra a kampaň je v plnom prúde.  Doteraz mal Babiš v kampani vážne problémy, pretože – podľa Hospodářskych novín – jeho vláda zlyhala úplne vo všetkom. V deklarovanom boji s korupciou, v modernizácii krajiny a predovšetkým v ochrane vlastného obyvateľstva pred koronavírusovou pandémiou.

Denník pripomína, že vláda dopustila, aby Česko s viac ako 30-tisíc obeťami bolo treťou (relatívne) najhoršie zasiahnutou krajinou na celej planéte.

Migranti: téma, ktorá funguje

Okrem populistického rozdávania nemal Babiš až do tejto chvíle tému, o ktorú by mohol svoju kampaň oprieť, mienia HN. Hrozilo mu, že definitívne príde o vládu nad krajinou.

Avšak od víkendu, keď sa celého Afganistanu zmocnil Taliban a dá sa predpokladať, že sa v dôsledku toho dajú do pohybu státisíce ľudí, tému Babiš zrazu má. A je to téma v Česku navýsosť tradičná a – ako ukázala minulosť – dokonale fungujúca: migranti a utečenci.

Na živenie odporu k migrácii vsadil Babiš už v čase, keď nebola vôbec aktuálna. Na prvých 30 stránkach svojej predvolebnej knihy Zdieľajte, kým to zakážu! uvádza, ako zabránil spoločne s priateľom Viktorom Orbánom prijatiu únijných migračných kvót. Následne tvrdí, že problém je stále živý, a opäť straší všetkým možným, od kultúrnej nekompatibility utečencov a no-go zón až po islamistický teror.

Útoky na volebných konkurentov

Babiš dokonca používa aj podivný termín „islamský separatizmus“, vari aby naznačil, že islamisti môžu vyhlásiť v Česku vlastný štát, čo je konštrukcia, ktorá zatiaľ nenapadla ani Tomia Okamuru.

Výrazy utečenec a migrant v Babišových výstupoch zásadne splývajú. Kto chce do Európy, je jednoducho migrant a hotovo. Nezaslúži si zľutovanie, nieto ešte azyl.

Téma migrácie je aj hlavným motívom, cez ktorý Babiš už nejakú dobu útočí na volebných konkurentov – hlavne Pirátov, pripomínajú ďalej Hospodářské noviny. Predsedu tejto strany Ivana Bartoša dôsledne nazýva vítačom a nehanbí sa na sociálnych sieťach šíriť nezmysly typu, že Piráti presadzujú kvóty a chceli by ľuďom nasťahovať migrantov do bytov.

V marketingovej predvolebnej knihe následne dramaticky volá: „Nie! Nie!! Nie!!! Nie kvótam. Nie povinnému prerozdeľovaniu. Ani jeden migrant. Prosto NIE!“

Český premiér Andrej Babiš
Neprehliadnite

Babiš v novej knihe tvrdí, že októbrové parlamentné voľby budú jeho poslednými