Taliansko uvažuje nad sprísnením celoplošných protipandemických opatrení počas vianočných a novoročných sviatkov v súvislosti s obavami z možnému nárastu infekcií počas januára, uviedla v pondelok agentúra Reuters. Po tom, čo vláda nariadila uvoľniť opatrenia, ktoré zaviedla počas minulého mesiaca, obchody vo viacerých talianskych mestách zaplavili davy ľudí. „Tieto davy (ľudí) sú neospravedlniteľné, iracionálne a nezodpovedné," uviedol taliansky minister pre regionálne záležitosti Francesco Boccia. V sobotu sa Taliansko stalo európskou krajinou s najvyšším počtom úmrtí spojených s koronavírusom a na prvom mieste tak predbehlo Veľkú Britániu.

EBE 27 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas tlačovej konferencie v Berlíne 9. novembra 2020. Merkelová vzhľadom na víťazstvo demokrata Joea Bidena v amerických prezidentských voľbách v pondelok vyhlásila, že je dôležité, aby Washington a Berlín spolupracovali na kľúčových problémoch, akými sú koronavírusová pandémia, klimatická zmena a terorizmus. FOTO TASR/AP
German Chancellor Angela Merkel addresses the media during a statement at the chancellery in Berlin, Germany, Monday, Nov.
Neprehliadnite

Nemecko vyzýva obyvateľov, aby sa zriekli vianočných nákupov

Talianska vláda by mohla krajinu vyhlásiť za tzv. „červenú zónu", ktorá by podliehala najprísnejším opatreniam, a to v období od 24. decembra do 2. januára. Predĺžila by tak nočný zákaz vychádzania, zakázala by presun osôb, ktoré by mohli vychádzať len v nevyhnutných prípadoch, a počas víkendov a sviatkov by zatvorila obchody, bary a reštaurácie. Výnimku by mali len prevádzky, ktoré ponúkajú nevyhnutný sortiment. Končené rozhodnutie by malo prísť po pondelkovom rokovaní medzi premiérom Giuseppem Contem, ministrami a odbornou pandemickou komisiou. Taliansko by tak uskutočnilo podobný krok ako Nemecko, ktoré v nedeľu vyhlásilo, že od stredy do 10. januára zatvorí v krajine väčšinu obchodov. Taliansko od začiatku pandémie celkovo zaznamenalo 1 843 712 prípadov nákazy koronavírusom, ktorej podľahlo 64 520 ľudí.