Nemecká vláda v pondelok vyzvala obyvateľov, aby sa zriekli vianočných nákupov dva dni pred zavedením celoplošného lockdownu, pre ktorý bude zatvorená väčšina obchodov, budú platiť prísnejšie sociálno-dištančné opatrenia a zatvoria sa všetky školy v krajine, uviedla agentúra AP.

„Dúfam a verím, že ľudia budú kupovať len nevyhnutné veci ako potraviny," uviedol nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier. „Čím skôr sa nám podarí dostať nákazu pod kontrolu, tým lepšie," dodal. Kancelárka Angela Merkelová a predstavitelia 16 spolkových krajín sa v sobotu dohodli na sprísnení protipandemických opatrení v záujme zastavenia exponenciálneho rastu nákazy nového koronavírusu, ktoré budú v krajine platiť od stredy do 10. januára. Podľa Merkelovej novembrové opatrenia nepreukázali výrazný pokles počtu nakazených. Nemecko zaznamenalo v uplynulých týždňoch zvýšený počet potvrdených prípadov aj úmrtí spojených s koronavírusom.

WA 39 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas rozpravy o štátnom rozpočte na rok 2021 v nemeckom Bundestagu v Berlíne v utorok 8. decembra 2020. FOTO TASR/AP 
 
German Chancellor Angela Merkel attends the debate about Germany's budget 2021, at the parliament Bundestag in Berlin, Germany, Tuesday, Dec. 8, 2020. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemecko zavádza prísne protiepidemické opatrenia, informuje Merkelová

Od stredy budú v krajine zatvorené všetky školy, prípadne prejdú na domáce vzdelávanie. Zatvorená bude aj väčšina prevádzok, ktoré neponúkajú jedlo a služby ako napríklad kaderníctva, ktoré boli dosiaľ otvorené. Reštaurácie však môžu naďalej ponúkať jedlo so sebou. Zakázaný bude aj predaj ohňostrojov a v krajine bude platiť zákaz zhromažďovania sa vo vonkajších priestoroch v súvislosti s oslavami Nového roka. Nemecko od začiatku pandémie celkovo zaznamenalo 1.338.483 prípadov nákazy koronavírusu, ktorej podľahlo 22 406 osôb.