Zastaviť rapídny progres globálneho otepľovania a udržať ho na cieľovej úrovni 1,5°C sa podľa všetkého nepodarí. Krajiny by museli výrazne znížiť objemy emisií vypúšťaných do ovzdušia. Namiesto toho však stagnujú, v niektorých prípadoch dochádza dokonca k zvýšeniu.

Nová správa zverejnená na webe World Resources Institute konštatovala, že svet nedokáže prijať „transformačné zmeny“ potrebné na odvrátenie najničivejších dôsledkov klimatickej krízy v stanovenom časovom rámci do roku 2030, resp. 2050.

Ani jedna

Naprieč 40 rôznymi oblasťami, zahŕňajúcimi energetický sektor, stavebníctvo, ťažký priemysel, poľnohospodárstvo, dopravu, financie a technológie, sa ani jedna nemení dostatočne rýchlo na to, aby sa v tempe otepľovania zemegule dosiahol kritický cieľ parížskej klimatickej dohody, tvrdia odborníci.

Obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5°C si podľa nich vyžaduje ďalekosiahlejšie zmeny. Najhoršie dopadli sektory ako doprava, využitie pôdy a manažment pobrežných zón, ďalej poľnohospodárstvo a financie. Zmena ide správnym smerom, t. j. sľubnou, ale nedostatočnou rýchlosťou v prípade ôsmych oblastí, hlboko pod požadovaným tempom je v 17 sektoroch. V ostatných rokoch pokrok stagnuje alebo ide úplne zlým smerom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa