Extrémne horúčavy majú zásadný vplyv na život vo veľkomestách. Tamojšie obyvateľstvo je vystavené trikrát väčšiemu riziku smrti kvôli teplote, než tomu bolo v 80. rokoch. Nová štúdia publikovaná v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences zistila, že tento problém sa týka viac ako 13-tisíc miest na celom svete.

Väčšina najrizikovejších lokalít sa sústreďuje v južnej Ázii, Afrike a na Strednom východe. Dôvodom sú klimatické zmeny, prehlbujúca sa chudoba, ale aj prudký nárast počtu obyvateľov v rozvojových častiach sveta. Tieto zistenia ukazujú, že tvorcovia politík musia prispôsobiť mestá extrémnym podmienkam, hovorí Deepti Singh, klimatológ na washingtonskej štátnej univerzite vo Vancouveri, ktorý študuje teplotné vlny. „Každý rok máme množstvo úmrtí spojených s extrémnymi horúčavami, ktorým by sa do značnej miery dalo zabrániť.“

Smrť do niekoľkých hodín

Niektoré časti zemegule už prekračujú prahové hodnoty teploty a vlhkosti, ktoré môžu ľudí zabiť za niekoľko hodín, uvádza washingtonský žurnalista Warren Cornwall na webe science.org. Napríklad na pobreží Indie, v západnej Afrike a Perzskom zálive dosahujú horúčavy smrteľné hodnoty.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa