Švédsky výrobca osobných áut Volvo Cars počíta s pokračovaním problematických dodávok čipov pre automobilový priemysel aj v budúcom roku.

Na druhej strane, v posledných mesiacoch sa situácia v oblasti dodávok pomaly zlepšuje. Firma zároveň potvrdila predbežné výsledky za 3. kvartál v oblasti prevádzkového zisku aj tržieb.

Problémy nekončia

Spoločnosť v utorok informovala, že problémy dodávateľských reťazcov sa nekončia, avšak, ako povedal šéf automobilky Hakan Samuelsson, aj keď produkcia je stále nižšia než dopyt, "od septembra sa situácia každý mesiac zlepšuje". Na druhej strane dodal, že "nedostatok polovodičov v automobilovom priemysle bude aj naďalej obmedzujúcim faktorom".

Top v automotive
Neprehliadnite

Top v automotive: Rivian s raketovým štartom a Karoq s faceliftom

Nedostatok čipov prinútil mnohé automobilky vrátane Volva obmedziť produkciu. Finančný riaditeľ firmy Björn Annwall očakáva, že tento faktor bude hlavným problémom automobiliek aj v poslednom štvrťroku tohto roka.

O polovicu menší predaj

Podľa predbežných údajov za november firma Volvo Cars, ktorej väčšinovým vlastníkom je čínska spoločnosť Geely Holding, predala v tomto mesiaci približne 52 000 áut. To je medziročne o 52 percent menej. Zároveň potvrdila pôvodne oznámené predbežné údaje o vývoji zisku a tržieb.

Prevádzkový zisk dosiahol 3,3 miliardy švédskych korún, zatiaľ čo pred rokom zaznamenala spoločnosť tento zisk na úrovni 4,4 miliardy korún. Tržby klesli o 7 percent na 60,8 miliardy korún.

Volvo
Neprehliadnite

Automobilka Volvo Cars chce postaviť svoju tretiu továreň v Európe