Akcie švédskej automobilky Volvo Cars v piatok debutovali na štokholmskej akciovej burze výrazným rastom, dopoludnia si pripisovali viac ako 15 percent.

Dcérska firma čínskej spoločnosti Geely v primárnej verejnej ponuke akcií (IPO) vyzbierala od investorov 20 miliárd švédskych korún (dve miliardy eur).

Investori vkladajú dôveru najmä do jej prechodu k elektromobilite, informovala agentúra Bloomberg.

Volvo za 16 milárd eur

Tesne predpoludním sa akcie Volvo Cars obchodovali zhruba za 61 švédskych korún. Spoločnosť akcie ponúkla za 53 švédskych korún. Vstup na burzu spoločnosť ocenil na 158 miliárd švédskych korún (16 miliárd eur), uviedla automobilka vo vyhlásení.

Úspešnému vstupu na burzu ale predchádzalo zníženie objemu ponuky akcií o pätinu a zníženie ich pôvodnej úpisnej ceny.

Investorom sa totiž nepáčila vyhliadka, že si spoločnosť Geely ponechá väčšinu hlasovacích práv. Čínska firma nakoniec súhlasila s uvoľnením svojho vplyvu na automobilku. 

Najväčšie IPO tohto roka

Vstup na burzu akcií Volvo Cars radí v Európe k najväčším v tomto roku a je dôležitým barometrom toho, ako investori podporujú prechod na elektromobilitu. Je to zároveň najväčšie IPO vo Švédsku od roku 2000, keď tam na burzu vstúpil telekomunikačný operátor Telia.

Číňania Geely prevzali spoločnosť Volvo Cars v roku 2010 za 1,8 miliardy dolárov od americkej automobilky Ford.

Automobilka Volvo Cars je desiatky rokov oddelená od švédskeho výrobcu nákladných vozidiel a autobusov AB Volvo. Geely vlastní podiel aj v AB Volvo, s ktorého akciami sa už na burze obchoduje.

Akcie Tesla VW
Neprehliadnite

Tesla má za sebou aj napriek globálnej čipovej kríze rekordný štvrťrok