Švajčiarska vláda vetovala žiadosť Dánska o dodanie obrnených transportérov švajčiarskej výroby na Ukrajinu, informovala stanica Sky News s odvolaním sa na Švajčiarsky rozhlas a televíziu (SRF).

Piranha III

Štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti (SECO) odmietol ponuku Dánska poskytnúť Ukrajine približne 20 bojových vozidiel pechoty Piranha III. Ako dôvod uviedol svoju politiku neutrality, teda nedodávať zbrane do oblastí konfliktov.

Vetovali aj žiadosť Nemecka

Švajčiarsko vyžaduje od zahraničných krajín, ktoré nakupujú jeho zbrane, aby požiadali o povolenie na ich opätovný vývoz. V apríli vetovalo reexport švajčiarskej munície používanej v protilietadlových systémoch, ktoré Nemecko posiela na Ukrajinu. Švajčiari odmietli aj žiadosť Poľska o zbrane na pomoc susednej Ukrajine.

Švajčiarsko sa však začiatkom tohto roka bezprecedentným krokom vzdalo svojej historicky neutrálnej pozície v zahraničných záležitostiach, keď súhlasilo so zavedením sankcií proti Rusku, poznamenala Sky News.

Sankcionovali ruského premiéra

Okrem prijatia opatrení na úrovni EÚ Švajčiari sankcionovali ruského premiéra Michaila Mišustina a „množstvo jednotlivcov, ktorí majú spojenie so Švajčiarskom a majú blízko k ruskému prezidentovi“. Taktiež zrušili vízovú dohodu z roku 2009 týkajúcu sa ruských štátnych príslušníkov.

Ďalšie dôležité správy

Chancellor Scholz Receives Austrian Chancellor Nehammer
Neprehliadnite

Švajčiarsko vetovalo žiadosť Nemecka vyviezť systém Gepard na Ukrajinu