Súkromný sektor nebude môcť v Maďarsku vykonávať očkovanie proti novému druhu koronavírusu. Každý občan bude musieť počkať, kým príde na neho rad v rámci očkovacieho plánu, vyhlásil vo štvrtok v Budapešti šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

Podľa spravodajského servera novekedes.hu Gulyás zdôraznil, že v súčasnosti má právo zaobstarať vakcínu proti covidu iba štát, a že takéto povolenie súkromným firmám ani nebude vydané. „Ktokoľvek by doviezol do Maďarska očkovaciu látku, tak tá bude zhabaná, ako to robia aj v iných krajinách," dodal.

Gergely Gulyás Maďarsko
Neprehliadnite

Karanténne opatrenia v Maďarsku ostávajú v platnosti do 15. marca

Šéf úradu vlády to uviedol v súvislosti s tým, že viaceré spoločnosti začali ponúkať očkovanie proti novému koronavírusu za poplatok. Jedna maďarská spoločnosť dokonca ešte vlani koncom leta, kedy ešte ani neboli žiadne vakcíny, začala evidovať záujemcov o takéto očkovanie.

Počet potvrdených prípadov infekcie vírusom SARS-CoV-2 od vypuknutia pandémie stúpol v Maďarsku na štvrtok na 414 514 a obetí covidu na 14 672. Z ochorenia sa zotavilo 315 781 ľudí. Zaočkovali už 508 073 osôb, druhú dávku dostalo 211 073 z nich.