Najvyšší súd prepustil obvineného podnikateľa Jozefa Brhela z kauzy Mýtnik na slobodu. Súd dospel k záveru, že dôvody kolúznej väzby u obvineného už nie sú dané. Informovala o tom hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

Senát tak na neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie sudkyne pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu z 23. novembra, ktorým bolo rozhodnuté o predĺžení lehoty trvania väzby Jozefa Brhela.

Brhel
Neprehliadnite

Obvinenie voči Brhelovi stojí na výpovedi troch kajúcnikov, tvrdia právnici podnikateľa

Senát zároveň zamietol návrh prokurátora na predĺženie lehoty trvania väzby z 29. októbra, ako aj sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry proti uzneseniu sudkyne pre prípravné konanie ŠTS z 23. novembra.

„Senát na podklade nálezu Ústavného súdu zrušil uznesenie sudkyne pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu z 12. mája 2021," dodala Važanová.

„Obhajoba víta rozhodnutie NS SR. Súd potvrdil len naše predchádzajúce tvrdenia, že kolúzna väzba bola aj v predchádzajúcom období nedôvodná," povedal pre TASR obhajca Ľudovít Štanglovič.

„Rozhodnutie NS SR ma neprekvapuje, lebo podľa nášho názoru dôvody väzby od začiatku neexistovali," uviedol pre TASR ďalší z obhajcov Jozefa B. Michal Mandzák.

obvinený podnikateľ Jozef B.
Neprehliadnite

Podnikateľ Jozef Brhel zostáva naďalej vo väzbe. Súd zamietol jeho žiadosť o prepustenie

Sudkyňa ŠTS predĺžila obvinenému Jozefovi Brhelovi väzbu z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov, teda kolúznu väzbu. Nevyhovela návrhu prokurátora ÚŠP, aby bol Jozef Brhel aj v útekovej väzbe. Obhajca podnikateľa podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodoval NS SR.

OLIGARCHA Z POZADIA
SMERU
Jozef Brhel je považovaný
za mecenáša strany Smer
Roberta Fica.
Neprehliadnite

Obvinený podnikateľ Jozef Brhel zostáva vo väzbe, zamietli jeho sťažnosť

Podnikateľa obvinili a zadržali pri januárovej policajnej akcii Mýtnik. V rámci akcie obvinili aj jeho brata Petra Brhela, exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, bývalého šéfa IT sekcie finančnej správy a konateľku IT spoločnosti Allexis. V novembri Národná kriminálna agentúra obvinila v kauze Mýtnik aj Jozefa Brhela mladšieho, syna už obvineného Jozefa Brhela.

Jozef Brhel
Neprehliadnite

Kauza Mýtnik: NAKA obvinila aj syna podnikateľa Jozefa Brhela

Obvinenia všetkých zadržaných sa podľa polície týkali trestnej činnosti súvisiacej s machináciami pri verejnom obstarávaní a s korupciou. Generálny prokurátor Maroš Žilinka neskôr zastavil trestné stíhanie Petra Brhela ako nedôvodné, a to pre absenciu dôkazov. Jozef Brhel mladší je obvinený z trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

generálny prokurátor SR Maroš Žilinka
Neprehliadnite

Trestným stíhaním Brhela bol porušený zákon v neprospech obvineného, skonštatoval Žilinka