Sudkyne sú podozrivé z toho, že boli ovplyvňované Marianom Kočnerom, ktorý je obžalovaný z falšovania zmeniek a objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Gál podal svoj návrh po prejdení legislatívnych zmien, ktoré ho oprávňujú, aby takýto návrh podal aj bez toho, aby bolo sudkyniam vznesené obvinenie v trestnom konaní.

Zuzana Maruniaková je sudkyňa Okresného súdu Bratislava V, o ktorej si mal Marian Kočner písať s bývalou štátnou tajomníčkou ministra spravodlivosti Monikou Jankovskou cez šifrovanú aplikáciu Threema.

Z ich komunikácie vyplynulo, že bola Z. Maruniaková M. Jankovskou ovplyvňovaná, aby rozhodla v prospech Mariana Kočnera v jeho spore s TV Markíza o jednu zo štyroch zmeniek.

Tie mal podľa Úradu špeciálnej prokuratúry M. Kočner s bývalým riaditeľom televízie Pavlom Ruskom sfalšovať, za čo sú súdení na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Denisa Cviková je sudkyňa, ktorá mala Z. Maruniakovej pomáhať v rozhodovaní napriek tomu, že nešlo o jej prípad. Podľa hovorkyne Kancelária Súdnej rady SR Veroniky Müller pozvala predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková obe sudkyne na zasadnutie, aby sa k návrhu ministra vyjadrili.

„Či sa sudkyne na zasadnutí Súdnej rady zúčastnia, je na ich rozhodnutí a uvážení,“ uzavrela V. Müller.