Americký súd zamietol snahy spoločnosti Apple pozastaviť nariadenia vzišlé zo sporu s Epic Games, tvorcom hry Fortnite.

Podľa tohto nariadenia musí výrobca telefónov iPhone uvoľniť pravidlá pre vývojárov vo svojom obchode s aplikáciami App Store. Apple okamžite oznámil, že sa proti rozhodnutiu súdu odvolá.

Apple sa tak snaží odvrátiť potenciálne dôležité zmeny v lukratívnom obchode App Store pred termínom 9. decembra, keď má podľa príkazu súdu zmenu vykonať.

Epic sa obrátila na súd kvôli praktike firmy Apple, ktorá núti vývojárov používať jej systém platieb v aplikáciách a platiť jej provízie.

V septembri sudkyňa Yvonne Gonzalezová Rogersová vydala rozhodnutie, ktoré bolo pre Apple prevažne priaznivé, vyjadrila však znepokojenie nad tým, že Apple neinformuje o alternatívnych spôsoboch platby a nariadila firme, že musí zrušiť zákaz na odkazy, tlačidlá a správy o iných možnostiach platieb pre užívateľov.

Apple sa proti rozhodnutiu odvolal, a požiadal, aby sudkyňa pozastavila príkazy do doby, než budú známe výsledky odvolacieho konania. To však môže trvať niekoľko rokov.

Gonzalezová Rogersová uviedla, že zákaz informovať spotrebiteľov o iných spôsoboch platby vykazuje znaky začínajúceho protimonopolného konania vrátane províznych sadzieb, ktoré spôsobujú mimoriadne vysoké prevádzkové marže obchodu App Store. Podľa nej by rozhodnutie o spôsobe platby malo byť na spotrebiteľoch a informovanosť spotrebiteľov, transparentnosť a možnosť voľby sú v záujme verejnosti.

Apple sa domnieva, že by nemali byť požadované, aby obchodné zmeny vstúpili do platnosti, pokiaľ nebudú vyriešené všetky odvolania v tejto veci, preto sa proti rozhodnutiu znova odvolá. Odvolací súd by mohol udeliť dočasný odklad rozhodnutia ešte do 9. decembra, napísala agentúra Reuters.

WA 27 archív Paríž - Na archívnej snímke z 8. januára 2021 logo Microsoftu na budove sídla spoločnosti v Paríži. Štvrťročný čistý zisk Microsoftu vzrástol o 33 percent na 15,5 miliardy dolárov. Hospodárenie podporil záujem o cloudové služby, ktoré ťažia z rozmachu práce z domu a vzdelávania prostredníctvom internetu počas koronavírusovej poandémie.  FOTO TASR/AP 

The logo of Microsoft is displayed outside the headquarters in Paris, Friday, Jan. 8, 2021. As the pandemic raged through the U.S., M
Neprehliadnite

Microsoft predbehol Apple a stal sa najhodnotnejšou verejne obchodovanou firmou