Pražský mestský súd sa dnes vráti k prejednávaniu kauzy okolo dotácie na stavbu areálu Čapí hniezdo, v ktorej čelí obžalobe bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ÁNO) a jeho niekdajšia poradkyňa Jana Nagyová. Súd má dnes v pláne vypočuť znalca k ekonomickým posudkom, ktoré predložila obhajoba. Doplniť svoju výpoveď by tiež mohli obaja obžalovaní.

Ak bude následne dokazovanie ukončené, mohli by prokurátor, obhajcovia aj Babiš s Nagyovou pristúpiť k záverečným rečiam. Rozsudok by potom mohol padnúť ešte pred prvým kolom prezidentských volieb, ktoré sa konajú 13. a 14. januára. Záleží však na vývoji rokovaní, hlavné pojednávanie je zatiaľ nariadené do piatku.

„K vyhláseniu rozsudku môžem iba všeobecne uviesť, že spravidla nasleduje krátko (nanajvýš pár dní) po tom, čo zaznejú záverečné reči a posledné slová obžalovaných," uviedol hovorca súdu Adam Wenig.
Obžaloba tvrdí, že Babiš zaistil na prelome rokov 2007 a 2008 vyvedenie spoločnosti Farma Čapí hniezdo zo svojho holdingu Agrofert a predaj akcií svojim deťom a partnerke.

Podľa prokurátora to urobil preto, aby farma zdanlivo spĺňala podmienky na získanie päťdesiatmiliónovej dotácie pre malé a stredné podniky. Nagyová podľa obžaloby úspešnú žiadosť o dotáciu podala. Babiš aj Nagyová vinu od začiatku odmietajú.

To, že by v tomto týždni mohli ku kauze vypovedať, avizovali obaja obžalovaní na hlavnom pojednávaní v decembri. Zatiaľ ale nie je jasné, či budú odpovedať na otázky súdu a prokurátora.

Ďalšie dôležité správy

EBE 39 Praha - Na snímke bývalý český premiér Andrej Babiš prichádza na Mestský súd v Prahe v pondelok 12. septembra 2022. Babiš čelí obvineniam pre podvody v súvislosti s farmou Čapí hnízdo. Som stopercentne presvedčený, že som nič neurobil, povedal pred súdom vo svojej obhajobe bývalý predseda českej vlády Andrej Babiš. Obžaloba v kauze Čapí hnízdo je podľa neho postavená na domnienkach. FOTO TASR/AP

Czech billionaire and former Prime Minister Andrej Babis arrives for his trial, at the Prague
Neprehliadnite

Andrej Babiš by sa do druhého kola prezidentských volieb nedostal. Favoritom je niekto iný