Na Slovensku bol v pozitívnych vzorkách na nový koronavírus sekvenovaním potvrdený subvariant delty AY.4.2. Ide o osem prípadov z celkovo 2 681 osekvenovaných pozitívnych vzoriek za mesiac október. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Infekčnejší ako materská línia

Faktorom prenosu bol kontakt s pozitívne testovanými osobami. ,,Sedem osôb s potvrdeným subvariantom bolo neočkovaných, jedna osoba bola očkovaná," uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

KK55 Tangerang - Muž dostáva vakcínu proti ochoreniu Covid-19 počas vakcinačnej kampane v Tangerangu na predmestí Jakarty 28. októbra 2021. Indonézia ako prvá krajina na svete schválila na núdzové použitie vakcínu proti covidu od americkej spoločnosti Novavax. Indické úrady dúfajú, že vzhľadom na jednoduchšiu skladovateľnosť sa táto očkovacia látka stane významnou vzpruhou pre vakcinačnú kampaň v tejto štvrtej najľudnatejšej krajine sveta, uvádza agentúra AP. FOTO TASR/AP
An man receives a shot
Neprehliadnite

Treťou dávkou vakcíny je zaočkovaných vyše 74-tisíc Slovákov

Subvariant delty AY.4.2 sa predbežne podľa dostupných informácií javí o desať až 15 percent infekčnejší ako materská línia. Epidemiológovia majú situáciu pod dohľadom a vlastnosti i šírenie tohto subvariantu budú dôkladne monitorovať.

Ochorenie má ťažší priebeh

Na sekvenovaní vzoriek sa podieľali laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR, Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Martinské centrum pre biomedicínu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.

,,Je to druh vírusu, ktorý je infekčnejší, doba nákazlivosti je kratšia a ukazuje sa, že ochorenie, ktoré spôsobí, má ťažší priebeh," priblížila hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.

Rakúsko zmierni karanténne pravidlá pre kontakty infikovaných covidom.
Neprehliadnite

Rakúšania hlásia úspech s očkovacou lotériou. V Burgenlande presvedčili ľudí lákavými výhrami