Nebezpečnejší delta variant má nového potomka. Vedci sledujúci genetickú evolúciu delty identifikovali ďalšiu jej mutáciu AY.4.2, ktorá má byť o 10 až 15 percent prenosnejšia. Tá je podľa všetkého zodpovedná za rastúcu mieru ochorenia covid-19 vo Veľkej Británii. Pripadá na ňu takmer 10 percent prípadov v krajine.

Pôvodný delta variant, pochádzajúci z Indie, sa stal v priebehu niekoľkých mesiacov celosvetovo dominantným. V Európe naň pripadá až 99 percent nových prípadov nákazy a 90 percent v celosvetovom meradle. Odborníci tvrdia, že variant delta je o 40 až 60 percent infekčnejší v porovnaní s predchádzajúcimi mutáciami koronavírusu a často útočí aj na mladších ľudí vrátane detí.

Dosiaľ najinfekčnejší

Riaditeľ Genetického inštitútu na University College London Francois Balloux uviedol, že ak sa potvrdia predbežné dôkazy, nová verzia AY.4.2 môže byť dosiaľ najinfekčnejším kmeňom koronavírusu od začiatku pandémie. „Ale v tejto fáze musíme byť opatrní,“ dodal pre Financial Times. Británia je podľa neho jedinou krajinou, v ktorej sa infekcia rozbehla masívnejším spôsobom. „Stále by som nevylúčil, že jej rast bude náhodnou demografickou udalosťou.“

Spojené kráľovstvo oznámilo v pondelok ďalších 49 156 nakazených, čo je od júla denný rekord. Priemer za posledných sedem dní bol o 16 percent vyšší ako v predchádzajúcom týždni. „Prípady budeme pozorne sledovať,“ povedal hovorca predsedu vlády a dodal: „Vždy sme vedeli, že nasledujúce mesiace budú náročné. Program očkovania bude aj naďalej našou prvou obrannou líniou spolu s novými liečebnými postupmi, testovaním a poradenstvom v oblasti verejného zdravia.“

Vedci zatiaľ nerozumejú

Riaditeľ genómovej iniciatívy pre covid-19 na Wellcome Sanger Institute v Cambridgi Jeffrey Barrett tvrdí, že aj keď variant AY.4.2 môže veci sťažiť, „sám o sebe nemusí vysvetľovať nedávny vysoký nárast počtu prípadov v Spojenom kráľovstve“.

Profesor klinickej mikrobiológie na univerzite v Cambridgi Ravi Gupta dodal, že je ťažké predpovedať vplyv jednotlivých mutácií na správanie vírusu. Ovplyvňujú totiž tvar a správanie sa tzv. spike proteínu spôsobom, ktorému vedci zatiaľ nerozumejú.

KK14 Uttenweiler-Offingen - Žena cvičí jogu počas východu slnka na vrchu Bussen v nemeckom Uttenweiler-Offingene 25. septembra 2021. FOTO TASR/AP
A woman does yoga exercises in the morning on the Bussen, a mountain about 766 meters (2,513 feet) high, shortly after sunrise in Uttenweiler-Offingen, Germany, Saturday, Sept. 25, 2021. (Thomas Warnack/dpa via AP)
Neprehliadnite

Vedci nabúrali tradovaný mýtus: nie je to vek, ktorý spomaľuje metabolizmus

Delta plus je tu už do leta

Výskyt ďalšej deltovej verzie, obsahujúcej mutáciu K417N, ktorú pomenovali delta plus, potvrdili vedci začiatkom leta. Prvýkrát ju popísali v britskom bulletine, ktorý vydal Public Health England 11. júna. O štyri dni na to boli prípady variantu delta plus identifikované aj v USA, Kanade, Indii, Japonsku, Nepále, Poľsku, Portugalsku, Rusku, Švajčiarsku a Turecku.

Indické ministerstvo zdravotníctva vtedy informovalo, že variant delta plus sa preukázal „zvýšenou prenosnosťou“. Mutácia v sebe nesie všetky symptómy variantu delta a časť variantu beta, upozornil špičkový indický virológ Shahid Jameel. „Mutácia K417N je znepokojujúca a má zvýšená prenosnosť či silnejšiu väzba na receptory pľúcnych buniek,“ informovalo indické ministerstvo zdravotníctva.

Obchodníci chystajú ďalšie prepisovanie cenoviek.
Neprehliadnite

Treba sa pripraviť na veľkú zmenu cien tovarov. Dôvodom sú vyššie vstupy, ale aj koronavírus

Delta ovládla aj Slovensko

Samotný delta variant sa pred časom udomácnil aj na Slovensku. V auguste mal takmer výhradné zastúpenie. Hlavný hygienik SR Ján Mikas informoval, že laboratóriá ho potvrdili v takmer 99 percentách pozitívnych vzoriek. „Alfa variant potvrdili v 11 vzorkách. Jedna vzorka obsahovala iný variant,“ spresnil J. Mikas.

Reakcie deltou alebo jej mutáciami nakazených osôb sú nevyspytateľné. Mnohé výskumy totiž potvrdili, že má vyššiu odolnosť voči protilátkam z vakcín alebo tým, ktoré sa prirodzene vytvoria po prekonaní ochorenia. Napríklad zo štúdie, ktorú v časopise Nature zverejnil medzinárodný tím koordinovaný vedcami z Univerzity v Cambridgi, vyplynulo, že je takmer šesťkrát menej citlivá na protilátky vyvinuté u ľudí, ktorí prekonali covid.