Dlh v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR dosiahol ku koncu vlaňajška 589,94 milióna eur. Z tejto sumy predstavovali záväzky po lehote splatnosti 442,41 milióna eur, záväzky v lehote splatnosti tvorili 147,53 milióna eur. Vyplýva to z Informácie o vývoji dlhu v rezorte zdravotníctva za rok 2015, ktorú v stredu zobrala vláda na vedomie. Najviac rezortné nemocnice dlhujú dodávateľom liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu - 52,3 percenta z celkového dlhu.

Záchranári sa dostali k dvom slovenským horolezcom, ktorých uväznila lavína vo výške 7200 metrov pri výstupe na Mount Everest. Oboch sa už podarilo prepraviť do druhého tábora, odkiaľ by v stredu mali doraziť do Káthmándú. Horolezcov Vladimíra Štrbu a Zoltána Pála pri výstupe takzvanou Boningtonovou cestou, ktorá je považovaná za jednu z najťažších, najprv v pondelok zastihla silná búrka a potom lavína, ktorá Pálovi poranila oči.

Priame škody za stratu hrozna, vplyvom nedávnych extrémnych mrazov, odhaduje riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov na Slovensku Jarmila Kaňuchová-Pátková na 8,4 milióna eur za celé Slovensko. Škody za stratu na víne odhaduje šéfka zväzu na 6,4 milióna eur a náklady pestovateľov na záchranu vinohradov boli 800-tisíc eur. Najhoršie sú na tom nitrianske, juhoslovenské a stredoslovenské vinohradnícke oblasti, kde až 60 percent plôch poznačil mráz na výmere 60 až 80 percent.

Najväčšia japonská automobilka Toyota Motor v uplynulom finančnom roku zvýšila čistý zisk o 6,4 percenta na 2,31 bilióna jenov (312 miliárd eur). Predpovedala však, že v tomto roku očakáva prepad zisku až o 35 percent. To je viac, než sa predpokladalo a zároveň by to znamenalo prvý pokles po piatich rokoch. Firma uviedla, že na vine je prudké zhodnotenie japonskej meny.

Slovensko bude súhlasiť s tým, aby sa Čierna Hora stala členom Severoatlantickej aliancie (NATO). Po tom, čo návrh na uzavretie Protokolu k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Čiernej Hory v stredu odobrila vláda, musí ho schváliť aj parlament a ratifikovať prezident.

Dočasným štátnym tajomníkom na Ministerstve financií SR, ktorý je určený len na plnenie úloh súvisiacich s predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie, bude Ivan Lesay. Rozhodla o tom v stredu vláda. Na tento post nastúpi s účinnosťou od 1. júna 2016. Vláda zároveň odvolala I. Lesaya z funkcie splnomocnenca pre Národný fond pre predvstupové nástroje PHARE, SAPARD a Prechodný fond. Do tejto funkcie vymenovala súčasnú štátnu tajomníčku rezortu financií Danu Meager.

O azyl na Slovensku požiadalo v tomto roku 21 ľudí a dostalo ho v tomto roku 150 ľudí, pätnástim ho neudelili. Slovensko poskytlo doplnkovú ochranu dvom ľuďom, trom ju neposkytlo. V prípade 12 ľudí sme azylové konanie zastavili, slovenské štátne občianstvo nedostal v tomto roku nikto. Medzi tými, ktorí tento rok dostali u nás azyl, je 149 kresťanských utečencov z Iraku.

Stroje na vyrábanie dlhu: Štátne nemocnice dlhujú pol miliardy

asýrski kresťania Zdroj: SITA

Najväčší americký predajca kancelárskych potrieb a vybavenia Staples a jeho hlavný konkurent Office Depot ruší plánovanú fúziu za zhruba 6,3 miliardy dolárov (5,5 miliardy eur). Reagujú tak na rozhodnutie sudcu, ktorý mal obavy z narušenia hospodárskej súťaže, a plán firiem preto zablokoval. Akcie podnikov v reakcii na oznámenie výrazne oslabili.

Štát si prostredníctvom predaja dlhopisov v stredu požičal 651 miliónov eur. Investorom pritom ponúkol dlhopis splatný v novembri 2023. Celkový dopyt v aukcii dosiahol 909,5 milióna eur, z čoho investori zo zahraničia mali záujem nakúpiť slovenské štátne bondy za 530 miliónov eur.

Brokerská spoločnosť MBI po dvoch rokoch príprav začína s medzinárodným franšízingovým konceptom vo finančnom sektore na Slovensku, ale aj v Českej republike, Maďarsku a Rumunsku. V každej z krajín plánuje MBI otvoriť 33 kamenných pobočiek - MBI Store. Do roku 2020 otvorí 100 franšízingových pobočiek. Spoločnosť podľa zverejnených informácií aktívne hľadá franšízantov, ktorí chcú ísť cestou vlastného podnikania.

Panama sa pripojila k medzinárodnej dohode o automatickej výmene finančných informácií, ktorá má zabrániť daňovým únikom. Oznámila to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). K dohovoru sa pripojila zatiaľ zhruba stovka krajín. Najnovšie ich rady rozšíria tiež Bahrajn, Libanon, Nauru a Vanuatu. Dohovor o automatickej výmene informácií v daňových otázkach má nadobudnúť účinnosť na budúci rok. Automatická výmena informácií by sa mala začať v septembri 2018.

Europoslanci v stredu v Štrasburgu schválili posilnenie právomocí Európskeho policajného úradu (Europol). Vďaka novému nariadeniu bude môcť zvýšiť úsilie v boji proti terorizmu, počítačovej kriminalite a iným trestným činom. Posilní sa tiež spolupráca medzi jednotlivými členskými štátmi a Europolom, ktorá, ako mnohí pripomenuli, sa ukázala nedostatočná v súvislosti s nedávnymi útokmi v Paríži a Bruseli.

 

Stroje na vyrábanie dlhu: Štátne nemocnice dlhujú pol miliardy

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.