Pred infekciou týmto typom škodlivého kódu sa však dá účinne brániť. Rovnako ako pri vašom zdraví platí, že prevencia je lacnejšia, než samotná liečba. Bezpečnostná spoločnosť ESET preto pre vás pripravila niekoľko rád, ktoré vám pomôžu naštartovať svoju obranu pred týmto škodlivým kódom.

Ak ste firemným zákazníkom spoločnosti ESET, v prvom rade by ste mali bezplatne prejsť na najnovšie verzie ESET bezpečnostných riešení. Tie totiž obsahujú dodatočné vrstvy, ktoré rýchlejšie a efektívnejšie chránia pred týmto škodlivým kódom. Ide napríklad o Ransomware Shield, ktorý monitoruje správanie aplikácií a procesov, ktoré sa pokúšajú robiť zmeny v súboroch tak, ako je to typické pre ransomware.

Ak nie ste zákazníkom spoločnosti ESET a chceli by ste bezplatne otestovať jej firemné riešenia, vyplňte prosím tento formulár.

V posledných mesiacoch spoločnosť ESET zaznamenala rastúci počet útokov na Remote Desktop Protocol (RDP), ktoré sú zneužívané na infekciu firiem ransomwarom. RDP je Microsoft technológia umožňujúca pripojiť vzdialené počítače do firemnej siete.

Ilustračné foto.
Zdroj: ESET
Ilustračné foto.

Ak nepotrebujete túto utilitu, môžete ju vypnúť. Týmto si ochránite firemné zariadenia pred ransomwarom a ostatnými hrozbami, ktoré využívajú protokol RDP. Komplexnejšie rady pre vašich firemných IT administrátorov nájdete v tomto dokumente, ktorý sa špecificky venuje RDP.

Neopomínajte ani aktualizácie programov a operačného systému. Určite nezabúdajte pravidelne aktualizovať aj ostatný softvér používaný vo vašej firme alebo organizácii, akým je napríklad balíček Microsoft Office, PDF čítačky a internetové prehliadače. Zobrazte súborové prípony defaultne skryté Windowsom a filtrujte spustiteľné súbory (.exe) v e-mailoch.

Ak by ste chceli dostať tip na jedinú zaručenú vec, ktorá dokáže vyhrať nad ransomwarom, bude to určite zálohovanie. Ak sa váš zamestnanec stane obeťou takéhoto malwaru, možno stratí dokumenty, na ktorých pracoval v deň útoku, všetky zvyšné však budete vedieť obnoviť. Pamätajte, že ransomware dokáže zašifrovať aj všetky namapované disky. Taktiež akékoľvek pripojené externé pamäťové jednotky ako napríklad USB kľúče alebo akékoľvek sieťové alebo cloudové súborové úložiská alebo pripojené disky, ktoré ste namapovali. Potrebujete si teda vytvoriť pravidelné zálohovacie návyky, či už to bude zálohovanie na externé disky alebo využijete zálohovaciu službu. Pamätajte však, že sa musia  automaticky odpájať od zariadenia, ak práve nezálohujú. Inak hrozí, že aj ich zašifruje ransomware.