Strana SaS je pripravená diskutovať o návrhoch konzília odborníkov ako aj o opatreniach, ktoré považuje za potrebné zaviesť, uviedli v sobotu predstavitelia strany. Dodali, že systémovým krokom k zvýšeniu motivácie k očkovaniu a tým aj k zvládnutiu pandémie je vyslať spoločnosti jasný signál, že pre zaočkovaných sa pandémia skončila.

„Konzíliu odborníkov sme navrhli viaceré opatrenia. Mnohé z nich akceptovali, avšak nedostali sme odpovede, prečo neboli akceptované iné. Napriek nízkemu podielu detí na hospitalizáciách nebol prijatý náš návrh znížiť ich váhu v automate tak, aby pri zachovaní maximálnej možnej bezpečnosti priniesol viac slobody,“ povedala predsedníčka zdravotníckeho výboru NR SR Janka Bittó Cigániková.

Prečo odmeňovať očkovaných?

Ako ďalej uviedla J. B. Cigániková, tiež nerozumejú, prečo sa konzílium nestotožnilo s návrhom SaS vysielať vo verejnoprávnej televízii denné reportáže a diskusie s odborníkmi na tému dezinformácií, ktoré sa najčastejšie objavujú na sociálnych sieťach a v spoločnosti.

„Nerozumieme, prečo chceme odmeňovať očkovaných, čo sa opakovane neosvedčilo, miesto toho, aby sme motivovali tých, ktorí očkujú,“ poznamenala  J. B. Cigániková.

Strana SaS je však zásadne proti niektorým návrhom konzília, ako je napríklad zatváranie škôl mimo pravidiel školského automatu, zatváranie prevádzok po 22.00 hod. aj pre očkovaných, či zavedenie núdzového stavu a zákaz vychádzania.

Zatváranie škôl problém nerieši

Zatváranie škôl situáciu nevyrieši, pretože o pár dní budeme v rovnakej situácii. Nechceme trestať žiakov za to, že dospelí, ktorí sa mohli očkovať, tak neurobili. Jediný, kto môže pandemickú situáciu zlepšiť, sú práve oni. A to tak, že sa dajú zaočkovať a nebudú plniť lôžka v nemocniciach,“ povedal podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.

Podľa predstaviteľov SaS treba v prvom rade motivovať ľudí očkovať sa, a nie zatvárať všetky prevádzky v bordových a čiernych okresoch aj pre očkovaných. Tiež nie je riešením povinné očkovanie rizikových skupín, pretože vzhľadom na akútny nedostatok pracovníkov na Slovensku to môže znamenať kolaps zdravotníctva  a sociálnej starostlivosti.

Prísny OTP režim

„Považujeme v súčasnej situácii za rozumnejšie umožniť týmto rizikovým skupinám prísny režim OTP s denným bezplatným testovaním na pracoviskách a zároveň zvýšiť dôraz na vzdelávanie a informovanosť o pomere rizík a prínosov vakcinácie,“ vysvetlila šéfka zdravotníckeho výboru.

Dodala, že riešením je tiež rozšírené zverejňovanie covid štatistík o mŕtvych a ľuďoch napojených na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV) v rozdelení očkovaní/neočkovaní, otvorenie čakárne na tretiu dávku pre všetky vekové kategórie a maximálna sloboda pre očkovaných.

Na snímke poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Sloboda a Solidarita, Jana Bittó Cigániková.
Neprehliadnite

J. B. Cigániková: Zmyslom mojej práce je zabraňovať elementárnym hlúpostiam