Konzílium odborníkov žiada, aby z pandemickej PN, ktorá sa vypláca pri ochorení COVID-19, čerpali výhody len očkovaní ľudia. Povedali to odborníci počas piatkovej tlačovej konferencie, zasadali vo štvrtok.

V Rusku v stredu zaznamenali 929 úmrtí v súvislosti s koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie.
Neprehliadnite

Covid-19: Na Slovensku pribudol rekordný počet pozitívnych prípadov

Žiadajú aj ďalšie sprísnenia, napríklad používanie COVID passov aj na chodenie do práce už od červených okresov a dôrazné odporúčanie home office tam, kde je to možné.

Do práce s dokladom

Odborníci tak navrhujú, aby sa zamestnanci pri vstupe do práce museli preukazovať dokladom, či už o očkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 alebo o negatívnom výsledku testu. A to počnúc červenými okresmi a v horších okresoch.

KK44 Atény - Slovenský premiér Eduard Heger počas vyhlásenia na tlačovej konferencii s gréckym premiérom kyriakosom Mitsotakisom v Aténach 30. septembra 2021. FOTO TASR/AP
Slovakia's Prime Minister Eduard Heger makes statements with his Greek counterpart Kyriakos Mitsotakis during a news conference at Maximos Mansion in Athens, Thursday, Sept. 30, 2021 (AP Photo/Thanassis Stavrakis)
Neprehliadnite

Zaočkovaní by mali mať prístup do prevádzok v čiernych okresoch, vyhlásil premiér

„Dôrazne odporúčame home office všetkým ľuďom, ktorí môžu takto fungovať od červeného okresu,“ povedala členka konzília a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová. Na toto je však potrebná aj právna úprava.

Odporúčajú tiež platiť zvýhodnenú dávku počas PN pri ochorení na COVID-19 len zaočkovaným ľuďom. Odborníci si myslia, že by to pomohlo zvýšiť mieru zaočkovanosti na Slovensku.

Dodržiavanie sa bude kontrolovať

Všetky opatrenia, ktoré členovia konzília vymenovali, však pomôžu len vtedy, ak ich budú ľudia dodržiavať a bude sa to kontrolovať.

„Tento návrh konzília odborníkov odovzdávame do rúk ministra zdravotníctva a vlády, takže to, kedy budú platiť a či budú platiť, záleží na nich,“ povedala členka konzília a primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny UNB – Kramáre Alena Koščálová. Ideálne by však podľa odborníkov bolo, aby začali platiť čo najskôr.

Na snímke testovanie na ochorenie COVID-19 antigénovými testami v mobilnom odberovom mieste (MOM) v areáli nemocnice v Michalovciach 17. augusta 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Subvariant koronavírusu delta AY.4.2 bol potvrdený už aj na Slovensku

Povinné očkovanie

Konzílium odborníkov tiež navrhuje obmedziť pohyb neočkovaných proti ochoreniu COVID-19 v čiernych okresoch. Odporúča tiež obmedziť prezenčnú výučbu na školách s horšou situáciou. Odborníci by tiež zvážili povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľov. V piatok o tom informovala členka konzília Elena Prokopová.

Nemocnica
Neprehliadnite

Kam sa podeli ľudia? Slovenské podniky a inštitúcie hlásia problémy

Súčasný COVID automat je podľa odborníkov dobrý, treba ho však dôslednejšie uplatňovať, najmä v čiernych okresoch. Zároveň chcú zvýhodniť očkovaných. Ako však zdôrazňujú, úľavy môžu mať len vtedy, ak budú pre nezaočkovaných platiť obmedzenia, a očkovaní budú dodržiavať stanovené podmienky.

Opatrenia navrhnuté konzíliom odborníkov

Opatrenia na záchranu ľudských životov a zachovanie funkčného zdravotného systému:

 • obmedziť pohyb pre nezaočkovaných v čiernych okresoch,
 • zaviesť Covid pasy (OTP) na vstup do zamestnania od červeného okresu,
 • dôrazne odporúčať home-office od červeného okresu,
 • krátkodobo (1-2 týždne) prerušiť prezenčnú výučbu v bordových a čiernych okresoch,
 • obmedziť otvorenie prevádzok do 22 hodiny od bordového okresu,
 • dodržiavať zákaz konania vysokorizikových aktivít ako sú svadby, večierky, diskotéky, oslavy, posedenia, spoločenské večere s tancom v čiernej farbe okresu,
 • zrýchliť podávanie 3. dávky vakcíny najmä v rizikových skupinách a zariadeniach sociálnych služieb,
 • navýšiť počet reprofilizovaných lôžok,
 • zvýšiť dostupnosť monoklonálnych protilátok.

Opatrenia na zvýšenie zaočkovanosti populácie:

 • platiť zvýhodnenú PN-ku pri ochorení na Covid-19 len zaočkovaným,
 • motivovať obyvateľov na prvú dávku očkovania,
 • zaangažovať regionálnych politikov, samosprávy, občianske a kresťanské komunity,
 • zvážiť povinné očkovanie určitých skupín obyvateľov tak, ako to robia v iných štátoch EÚ,
 • vynaložiť maximálne úsilie na zvýšenie zaočkovanosti, ako jediného nástroja na zvládnutie tretej vlny a aj prípadných ďalších.
       

Návrhy k plneniu nastavených opatrení:

 • osobná angažovanosť a zodpovednosť nás občanov, podnikateľov, prevádzkarov,
 • zabezpečiť dodržiavanie a kontrolu.

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Pre nezaočkovaných v čiernych okresoch by odborníci zaviedli zákaz vychádzania s obdobnými výnimkami ako počas minulej zimy. Mohli by teda chodiť do práce, obchodov pre zabezpečenie nevyhnutných potrieb či k lekárovi.

Očkovaní a ľudia po prekonaní ochorenia by naopak mali väčšiu slobodu, mohli by napríklad jesť v interiéri stravovacieho zariadenia či ubytovať sa v hoteli. Avšak iba pri dodržaní pandemických opatrení.

Konzílium navrhuje tiež zvážiť povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre vybrané skupiny obyvateľov podobne ako v iných štátoch Európskej únie. Na zvýšenie zaočkovanosti by sa podľa odborníkov mali sústrediť všetky sily.

Apelujú tiež na zrýchlenie podávania tretích dávok vakcíny. Zdôrazňujú potrebu zabezpečiť kontrolu opatrení, ale aj význam osobnej zodpovednosti ľudí.

Bez prezenčnej výučby

Školám s výrazným počtom tried v karanténe by odporučili ukončiť prezenčnú výučbu. Ako pripomenula Prokopová, už v súčasnom školskom automate sa hovorí, že regionálny úrad verejného zdravotníctva môže rozhodnúť o zatvorení školy.

Alexandra Maiorescuová počas očkovania vakcínou od konkorzia Pfizer/BioNtech proti ochoreniu Covid-19, v Bukurešti 2. júna 2021. V Rumunsku odštartovala v stredu očkovacia kampaň proti chorobe COVID-19 pre deti od 12 do 15 rokov. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Riziko ťažkého priebehu covidu-19 u detí je malé, ale nie zanedbateľné, upozorňujú vedci

V červenej a horšej farbe okresu by sa mal podľa odborníkov vyžadovať od zamestnancov test, potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní ochorenia. Dôrazne tiež odporúčajú prácu z domu. V bordových a čiernych okresoch chcú obmedziť otváracie hodiny do 22.00 h.

Viac o téme: Covid-19