Klienti a zamestnanci zariadení sociálnych služieb (ZSS) sa už môžu hlásiť na očkovanie treťou dávkou vakcíny proti novému koronavírusu. Povedal to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) na tlačovej konferencii pred štvrtkovým rokovaním vlády. Na skupinové očkovanie už po novom bude stačiť päť prihlásených klientov alebo zamestnancov. Takisto sa môžu hlásiť i tí, ktorí chcú dostať prvú dávku.

Očkovať budú výjazdové tímy

„Dohodli sme s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR postup, ako sa to bude realizovať," povedal Krajniak. Kým predtým bolo potrebných na skupinové výjazdové očkovanie v ZSS 20 nahlásených ľudí, teraz ich stačí päť. Rovnako ako predtým, očkovať budú výjazdové tímy MZ SR.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Očkovanie v DSS treťou dávkou by sa mohlo spustiť budúci týždeň, avizuje Lengvarský

Keďže prihlasovanie je už spustené minister očakáva, že fyzicky sa očkovanie v ZSS začne o pár dní. Záujem treba nahlasovať na e-mailovú adresu [email protected] „My žiadosť zaevidujeme a posúdime, aby sme zdravotníckym tímom, ktoré budú vykonávať očkovanie, uľahčili prácu," poznamenal minister. Skontrolovanú dokumentáciu rezort pošle na MZ, zverejní poradie, v akom boli žiadosti posielané, a na základe toho budú chodiť vakcinačné tímy do zariadení.

Záujem o očkovanie

Výjazdové tímy zároveň môžu zaočkovať aj tých, ktorí majú záujem o prvú dávku vakcíny, ak prejavia záujem.

Na margo toho, prečo sa štát rozhodol očkovať v ZSS aj treťou dávkou vakcíny Krajniak povedal, že okrem rôznych štúdií má na to rezort dôvod aj pre praktické skúsenosti s tým, že klienti a zamestnanci, ktorí boli zaočkovaní hneď na začiatku (vo februári) a ochoreli na Covid-19, mali v porovnaní s tými, ktorých zaočkovali neskôr, o trochu horší priebeh ochorenia.

Podľa prieskumu rezortu práce má záujem o tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 najmenej polovica z tých klientov a zamestnancov, ktorým bola podaná druhá dávka.