Zo súdnych pojednávaní bude možné vylúčiť verejnosť aj pre ohrozenie zdravia, z takéhoto pojednávania bude povinné vyhotoviť a zverejniť zvukový záznam. Upraví sa aj odvolávanie členov Súdnej rady SR.
ÚVZ bude mať možnosť používať dáta od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva, s výnimkou obsahu správ, a to v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie alebo šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.
Spracúvať ich bude v anonymizovanej podobe na štatistické účely potrebné na predchádzanie, prevenciu a modelovanie vývoja ohrozenia života a zdravia. A tiež na účel identifikácie príjemcov správ, ktorým je potrebné oznámiť osobitné opatrenia ÚVZ napríklad v prípade karantény. ÚVZ bude mať prístup k informáciám o čase vzniku lokalizačného údaja ako skutočnosti, ktorá nahradí potrebu získavania prevádzkových údajov.
Maximálne do konca roka
Údaje budú môcť operátori či telekomunikačné siete poskytnúť úradu na základe písomnej odôvodnenej žiadosti. Takéto možnosti bude mať ÚVZ iba v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu s tým, že zber a uchovávanie týchto dát môže trvať maximálne do konca kalendárneho roka.
Nová legislatíva upravuje aj oblasť justície. Súdy budú môcť v čase mimoriadnej situácie alebo v prípade vyhlásenia núdzového stavu vykonávať hlavné pojednávanie, pojednávanie a verejné zasadnutie iba v nevyhnutnom rozsahu a zároveň bude môcť byť ochrana zdravia dôvodom na vylúčenie verejnosti.
Zo súdnych pojednávaní, z ktorých bude vylúčená verejnosť pre ohrozenie zdravia, bude povinné vyhotoviť a sprístupniť verejnosti zvukový záznam. Právnické osoby zas budú môcť zasadať bez osobného stretnutia, upraví sa aj oblasť dražieb.
Lehoty v súkromnoprávnych vzťahoch, ktorých uplynutie by znamenalo zánik alebo premlčanie práva, nebudú plynúť v čase odo dňa účinnosti novely tohto zákona do 30. apríla. Taktiež lehoty, ktoré plynuli po 12. marci, sa neskončia skôr ako za 30 dní po nadobudnutí účinnosti zákona.
Dáta o pohybe, nie hovory a správy
Aktualizované o 17:46: Mobilní operátori poskytnú Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR len dáta o pohybe bez akýchkoľvek správ, hovorov alebo prepojení na iné telefónne čísla. Médiá o tom informovala vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) v stredu.
„Počet nakazených novým koronavírusom narastá a táto vláda robí maximum a prijíma viacero opatrení v boji proti ochoreniu COVID-19. Jedným z nich je aj návrh zákona, ktorý včera schválila vláda a ktorý, bohužiaľ, opoziční poslanci absolútne nesprávne interpretujú, aby si nahnali aj v týchto ťažkých časoch politické body,“ uviedla V. Remišová.
Samotné riešenie má podľa Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) fungovať tak, že operátori call centra budú telefonicky kontaktovať už infikované osoby. Na základe ich súhlasu použijú lokalizačné dáta operátorov a pomôžu im spomenúť si, kde sa vo vymedzenom časovom intervale pohybovali a s kým sa stretli. „Vytvorí sa tak zoznam potenciálne infikovaných osôb, ktorý bude poskytnutý ÚVZ SR a tieto osoby budú následne prednostne testované,“ vysvetlil úrad.
Ako ďalej zdôraznil ÚPVII, návrh zákona sa netýka zberu prevádzkových údajov ani obsahu prenášaných údajov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva. „Dáta sa budú využívať a uchovávať len počas maximálne nevyhnutého času. V Českej republike boli vymazané po šiestich hodinách,“ dodal úrad.
„Toto opatrenie robíme s cieľom zbierať údaje na to, aby sme dokázali identifikovať chorých a ochrániť potenciálne nakazených. Touto úpravou zavádzame špecifikáciu, na aký účel ideme využívať lokalizačné dáta pri mimoriadnej situácii v zdravotníctve. V žiadnom prípade nie je toto opatrenie nástrojom na sledovanie ľudí, ako sa to snažili opoziční poslanci „prekrútiť,“ zdôraznila V. Remišová.