Najdôležitejšie správy

Situáciu sme sledovali online

21:59 Nemecká vláda plánuje v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu zaviesť 14-dňovú karanténu pre pasažierov z krajín mimo Európskej únie, ktorí priletia na niektoré z medzinárodných letísk v Nemecku. Informovali o tom médiá skupiny Funke s tým, že kabinet má o tom rozhodnúť vo štvrtok.

21:33 Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb varovalo, že nový koronavírus SARS-CoV-2 s veľkou pravdepodobnosťou preťaží zdravotnícke systémy v Európskej únii, Británii, Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande.

21:25 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom sa v Spojených štátoch v stredu zvýšil na 61 167. Ochoreniu COVID-19 tam podľahlo už 827 ľudí.

20:45 Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 231 ľudí, čím celkový počet mŕtvych stúpol na 1331. Celkovo je hospitalizovaných 11 539 ľudí.

20:10 Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 231 ľudí, čím celkový počet mŕtvych stúpol na 1331.

20:02 Pandémia koronavírusu zabila na celom svete už vyše 20 000 ľudí, väčšinu z toho v Európe. Vyplýva to z výpočtu francúzskej tlačovej agentúry AFP, ktorý vychádza zo zverejnených oficiálnych údajov. Vo svete bolo zatiaľ hlásených 20 334 úmrtí, z ktorých 13 581 zaznamenali v Európe. Najhoršie na svete je postihnuté Taliansko so 7 503 úmrtiami, po ňom nasleduje Španielsko s 3 434 mŕtvymi a Čína s 3281 obeťami na životoch.

19:50 Nemocnice sa pripravujú na väčší počet pacientov s ochorením COVID-19. Postupne sa tak niektoré oddelenia premenia na takzvané červené pavilóny a v najkrízovejšom variante sa celé zdravotnícke zariadenie zmení na takzvanú COVID nemocnicu.

19:26 Desiatou obeťou nového druhu koronavírusu v Maďarsku, o ktorej informovali v stredu maďarské orgány iba ako o Britovi, bol iba 37-ročný zástupca veľvyslanca Veľkej Británie v Budapešti Steven Dick.

19:17 Parlament schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa upravuje čerpanie nemocenskej dávky aj ošetrovného. Okrem toho schválil aj pozmeňujúce návrhy z výborov, ktorými sa upravia podmienky aj pre iných členov rodiny, ktorí chcú čerpať ošetrovné v prípade, že sa zatvorí zariadenie sociálnych služieb. Okrem toho sa zavádza aj podpora pre zamestnávateľov, aby neboli v dôsledku nového koronavírusu nútení prepúšťať.

19:10 Euroval je pripravený pomáhať krajinám Európy v boji proti koronavírusu. Komu má pomôcť a kedy by si mohlo z neho požičať aj Slovensko?

Téme sa venuje reportér TRENDU Jozef Ryník.

19:02 Volkswagen očakáva, že v Nemecku obnoví výrobu áut v lete. Automobilka bola nútená prerušiť produkciu pre pandémiu nového koronavírusu. „Predpokladáme, že Nemecko sa vráti do normálu v lete,“ povedal člen predstavenstva značky VW Jürgen Stackmann.

19:00 Republiková únia zamestnávateľov je vážne znepokojená skutočnosťou, že vláda stále neuviedla do praxe zásadné opatrenia na zmiernenie dosahov nového koronavírusu na podnikateľov. Tisíce zamestnávateľov, malých podnikateľov a živnostníkov očakávajú okamžité a razantné opatrenia, uviedla v stredu.

18:42 Rakúsky výrobca gumových lekárskych ochranných rukavíc Semperit AG Holding v súčasnosti pracuje na najvyššiu rýchlosť. Jeho továrne sú naplno vyťažené a stroje bežia 24 hodín denne. „V posledných ôsmich týždňoch sa dopyt po lekárskych rukaviciach strojnásobil,“ povedala hovorkyňa firmy pre agentúru APA.

18:35 V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 683 ľudí. Informoval o tom v stredu večer spravodajský kanál Rai News 24 s odvolaním sa na predstaviteľov Úradu pre civilnú ochranu. Počet mŕtvych tak stúpol na 7503.

18:33 Vyše tri miliardy ľudí v takmer 70 krajinách a teritóriách celého sveta vláday požiadali, aby zostali doma. Toto opatrenie má zastaviť pandémiu nového koronavírusu, ktorá sa šíri po celej planéte. Stredajšie údaje sú výsledkom výpočtu francúzskej tlačovej agentúry AFP.

18:29 Mesto Spišská Nová Ves rozdalo k stredajšiemu dňu takmer 2000 rúšok. Tie putovali pre zamestnancov mesta, marginalizované skupiny, seniorov v domovoch opatrovateľskej služby, zväz invalidov, zamestnancov prevádzky potravín či vodičov mestskej hromadnej dopravy.

18:17 V Českej republike zomrel v stredu už šiesty pacient nakazený koronavírusom SARS-CoV-2. Bol hospitalizovaný na oddelení následnej starostlivosti v pražskej Thomayerovej nemocnici.

18:15 Najlepším riešením pre daňovníkov za súčasného stavu je postupovať štandardne a oznámiť daňovému úradu predĺženie lehoty k dani z príjmov, a to buď do 30. júna alebo do 30. septembra. Nariadenie finančnej správy nemožno považovať za automatické predĺženie lehoty na podanie daňového priznania. Rieši iba otázku odpustenia sankcií.

O problémoch s daňovými priznaniami píše reportérka TRENDU Zuzana Kullová.

18:05 Slovensko získa od Európskej únie možnosť vyčerpať 2,5 miliardy eur na riešenie krízy a následkov epidémie koronavírusu. To je viac, ako je priemerná ročná dotácia pre SR v aktuálnom programovom období. Zďaleka však nejde o jedinú pomoc EÚ pre Slovákov, upozornila poslankyňa Európskeho parlamentu  Miriam Lexmann (KDH).

17:40 V Českej republike už viac ako 470 000 ľudí zdieľa svoju polohu v aplikácii Mapy.cz, ktorá dokáže zistiť, či sa dotyčný dostal do kontaktu s osobou nakazenou novým koronavírusom. Epidemiológovia však varujú, aby ľudia na túto informáciu nereagovali prehnane.

17:38 Aj druhý test na nový koronavírus, ktorému sa podrobila nemecká kancelárka Angela Merkelová, bol negatívny.

17:36 Červená nemocnica určená pre pacientov s ochorením COVID-19 vznikne v Infekčnom pavilóne Nemocnice akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch.

17:32 Na Slovensko bolo dovezených 74 ton zdravotníckeho materiálu z Číny. S jeho vykladaním a následnou prepravou do priestorov Správy štátnych hmotných rezerv SR pomáhali profesionálni vojaci z Veliteľstva posádky Bratislava.

16:54 Nemecký parlament schválil balík opatrení na zmiernenie ekonomických následkov pandémie nového koronavírusu v celkovej hodnote takmer 1,1 bilióna eur.

16:42 Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí sa v sobotu 4. apríla neuskutočnia. Rozhodol o tom predseda Národnej rady SR Boris Kollár, dôvodom je riziko šírenia nového koronavírusu. Voľby sa týkajú 14 obcí v šiestich samosprávnych krajoch. Ich termín sa presúva na 3. októbra 2020.

16:33 Dostatok prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu môže v najbližších týždňoch rozhodnúť o tom, ako sa na Slovensku medicínsky zvládne situácia v súvislosti s rozšírením nového koronavírusu. Preto začala Slovenská technická univerzita v Bratislave spolu s Matador Group vyvíjať prototyp pľúcneho ventilátora.

16:32 Na Slovensku platí zákaz vývozu liekov pre ľudí a výrobcov zdravotníckych pomôcok a diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro, zaregistrovaných alebo zaevidovaných na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv, do zahraničia. Opatrenie podpísal minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

16:30 Parlament bude o novele zákona o sociálnom poistení rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. V stredu to odobrilo plénum parlamentu 118 hlasmi, prítomných bolo tiež 118 poslancov. Novela zavádza pandemické ošetrovné, zmeny sa uskutočnia aj pri vyplatení nemocenského. Tiež prináša zmeny aj pre zamestnávateľov, aby dokázali udržať pracovné miesta. 

16:16 Skupina Slovnaft začala v marci v jednej zo svojich členských spoločností s výrobou dezinfekcie na ochranu pred šírením nového koronavírusu. Prípravok používajú na dezinfekciu povrchov na čerpacích staniciach a v spoločnostiach patriacich do skupiny.

16:07 Pandémia nového koronavírusu okrem obrovských ekonomických škôd najnovšie vyvoláva pochybnosti aj o prebiehajúcej fúzii medzi francúzskou automobilovou skupinou PSA a nadnárodnou spoločnosťou Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Uviedli to nemenované zdroje z finančného sektora.

15:47 Úrad verejného zdravotníctva získa pre mimoriadnu situáciu prístup k údajom od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva, s výnimkou obsahu správ.

15:35 Kabinet ministrov Ukrajiny rozhodol v stredu o zavedení režimu mimoriadnej situácie na celom území krajiny. V utorok ukrajinské úrady potvrdili celkovo 97 prípadov koronavírusovej infekcie, z toho tri smrteľné.

15:20 V Európe rastie tlak na to, aby sa našli nové spôsoby zmiernenia následkov pandémie nového koronavírusu. Deväť krajín eurozóny vyzvalo ďalšie členské krajiny na emisiu takzvaných koronabondov, teda spoločných európskych dlhopisov.

15:16 Španielsko podpísalo s Čínou zmluvu v hodnote stámiliónov eur na zdravotnícke pomôcky potrebné v boji proti pandémii nového koronavírusu. Kontrakt vo výške približne 432 miliónov eur pokrýva 550 miliónov ochranných masiek, 5,5 milióna súprav rýchlotestov, 950 respirátorov a 11 miliónov párov ochranných rukavíc.

14:54 Indická polícia využíva nové metódy spoločenského znevažovania ľudí, aby prinútila obyvateľov zostať doma v snahe dostať pod kontrolu šírenie koronavírusu. Policajti napríklad chytili skupinu ľudí, ktorí sa prechádzali aj napriek úplnému obmedzeniu pohybu osôb nariadenom na 21 dní a za trest ich odfotografovali, ako držia plagáty s nápismi: Som sebecký človek. Tým, že sa prechádzam, môžem ohroziť komunitu a neľutujem to.

14:50 Lekári zo zimbabwianskych štátnych nemocníc vstúpili do štrajku, aby upozornili na nedostatok ochranných pomôcok v zdravotníctve.

V Nemecku zaznamenali dosiaľ viac ako 33 200 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, z nich vyše 160 bolo smrteľných.

Vo Francúzsku využijú na prevoz pacientov chorých na chorobu COVID-19 aj špeciálne upravený vysokorýchlostný vlak triedy TGV, ktorá dala k dispozícii štátna železničná spoločnosť SNCF.

14:37 Prijímacie pohovory na stredné školy by chcel nový minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) zvládnuť v tomto období. Nemyslí si, že by bolo správne presúvať ich na september.

14:31 Zločinecké gangy v brazílskom meste Rio de Janeiro vyhlásili zákaz vychádzania pre obyvateľov viacerých chudobných štvrtí v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Slovensko má 216 prípadov. Pandémia zabila už vyše 20-tisíc ľudí

Zdroj: TASR / AP

14:22 Posledný počet obetí koronavírusu v Belgicku, ktorý bol známy do stredy dopoludnia, dosiahol stav 178 osôb, 56 nových obetí pribudlo za posledných 24 hodín. Za posledných 24 hodín bolo hlásených 668 nových potvrdených prípadov, celkovo úrady evidujú 4 937 pozitívne testovaných pacientov.

14:05 Indonézia sa môže stať novým epicentrom nákazy podobne ako čínske mesto Wu-chan alebo Taliansko, keďže doteraz v krajine oficiálne zaznamenali pravdepodobne iba dve percentá skutočného počtu prípadov, ktorý môže dosahovať až úroveň Iránu.

12:46 V Nemecku zaznamenali dosiaľ viac ako 33 200 prípadov nákazy, z nich vyše 160 bolo smrteľných.

Britský parlament plánuje v stredu večer pozastaviť svoju činnosť na nasledujúce štyri týždne.

V Česku v stredu zomrel piaty pacient s ochorením COVID-19. Úmrtie oznámila pražská Nemocnica na Bulovke. Ide o 88-ročného muža zo Stredočeského kraja trpiaceho chronickými ochoreniami, ktorý sa liečil v domácej starostlivosti.

12:24 Masívnejšie testovanie je možné spustiť vtedy, keď bude istota, že je dostatok testov, nielen na pár dní, tvrdí I. Matovič. Zatiaľ sa rysuje takáto možnosť, že budeme mať dostatok testov na to, aby sme mohli výraznejšie viac testovať, ale kým to nie je stopercentné, nemôžeme k tomu pristúpiť, objasnil.

12:16 Nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air pozastavuje z dôvodu hrozby šírenia nákazy novým druhom koronavírusu takmer všetky svoje letecké spojenia z Maďarska.

12:13 Španielsko potvrdilo v stredu už celkovo 3 434 úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom, čo je viac ako v Číne.

Ruskí zákonodarcovia navrhli udeľovať prísne tresty, vrátane odňatia slobody až na sedem rokov, pre ľudí porušujúcich pravidlá karantény v čase epidémie.

12:11 Po taliansko-americkej spoločnosti Fiat Chrysler Automobiles zvažuje výrobu ochranných rúšok aj juhokórejská automobilka Kia Motors. Podľa hovorcu firma zvažuje, že by s výrobou ochranných rúšok začala vo svojom závode vo východočínskom meste Jen-čcheng.

11:53 Britského princa Charlesa testovali pozitívne na prítomnosť nového koronavírusu. Má mierne príznaky ochorenia.

11:45 Viac ako 170-tisíc ľudí sa prihlásilo na pomoc britskému Národnému zdravotníckemu systému (NHS) v boji s nákazou koronavírusu. Stalo sa tak len niekoľko hodín po výzve, aby sa prihlásilo štvrť milióna dobrovoľníkov.

11:38 Vláda nebude plošne odpúšťať povinnosť platiť zdravotné a sociálne odvody, pretože sú firmy, ktorým sa aj v čase mimoriadnych opatrení pre nový koronavírus darí, vyhlásil I. Matovič. Štát bude podľa neho pomáhať prioritne subjektom, ktoré pre karanténu nemajú príjmy.

11:40 Letisko M. R. Štefánika v týchto dňoch Letisko M. R. Štefánika v týchto dňoch vybavuje repatriačné prílety Slovákov zo zahraničia. Po zákaze civilných letov od 13. marca sa prvý prílet Slovákov z Veľkej Británie uskutočnil v piatok . Ďalší prílet z Londýna sa zrealizoval v utorok večer. Tento týždeň sú v pláne aj prílety z Washingtonu či Štokholmu. Letisko okrem toho vybavuje aj nákladné lety so zdravotníckymi pomôckami.

Slovensko má 216 prípadov. Pandémia zabila už vyše 20-tisíc ľudí

Prišli respirátory Zdroj: TASR

11:36 Bratislavská mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu ruší pre situáciu okolo pandémie nového koronavírusu jarnú odstávku spaľovne odpadov v bratislavskom Vlčom hrdle. Plánovaná bola od 18. apríla do 10. mája.

11:32 Najvyšší predstaviteľ samosprávy talianskeho regiónu Lombardsko, ktorý je najviac zasiahnutý koronavírusom, prezident Attilio Fontana, považuje súčasnú pandémiu za „epochálnu udalosť“, ktorá zásadne zmení doterajší život obyvateľov, povedal v rozhovore pre taliansku televíznu stanicu RAI 2.

11:03 Väčšina ekonomických opatrení ešte prijatá (spojených s mimoriadnou situáciou) nie je, vláda požiadala o prepočty, vysvetľuje I. Matovič.

10:40 V Pakistane zaznamenali doposiaľ tisíc prípadov nákazy. Za posledných 12 hodín zaevidovali približne sto nových prípadov.

10:07 V Českej republike zaevidovali k stredajšiemu ránu 1 497 prípadov nákazy. Oficiálne sa z ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom vyliečilo doteraz desať nakazených. Testy podstúpilo 22 600 ľudí.

Prvý prípad nakazenia oznámila aj Líbya. Tento fakt je osobitným zdrojom obáv v tejto severoafrickej krajine, keďže občianska vojna tam vážne narušila systém verejného zdravotníctva.

9:57 Na Slovensku pribudlo počas utorka 12 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 216. Slovensko takisto obdržalo v stredu 100-tisíc FFP3 respirátorov. Vládny špeciál ich doviezol z Turecka. Ochranná pomôcka je určená pre zdravotné sestry a lekárov, ktorí sú v prvej línii v boji proti novému koronavírusu, informoval Igor Matovič.

9:25 Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice v utorok prepustila do domácej liečby 26-ročného pacienta, ktorý bol nakazený novým koronavírusom. V uplynulých dňoch zároveň hospitalizovali ženu, ktorá bola doposiaľ v domácej izolácii.

9:20 Japonské hlavné mesto Tokio sa stalo epicentrom nákazy koronavírusu v krajine. Za jediný deň zaznamenalo rekordne vysoký počet nových prípadov (17), čím dosiahlo najvyšší počet nakazených než ktorýkoľvek iný región.

Slovensko má 216 prípadov. Pandémia zabila už vyše 20-tisíc ľudí

Zdroj: TASR / AP

Celkove 5 282 potvrdených prípadov nakazenia novým druhom koronavírusu zaznamenali v Rakúsku do stredajšieho rána. Oficiálny počet úmrtí v dôsledku tejto nákazy stúpol na 30.

9:07  Poľské ministerstvo zdravotníctva zverejnilo v utorok večer aktualizovanú bilanciu, podľa ktorej v krajine evidujú 901 potvrdených prípadov nákazy.

8:42   Desiatou obeťou ochorenia COVID-19 v Maďarsku je britský občan. Počet potvrdených nakazených stúpol v krajine na 226.

V Číne zaznamenali za posledných 24 hodín 47 nových prípadov ochorenia COVID-19, vo všetkých prípadoch išlo o nedávno privezené nákazy zo zahraničia.

7:52 Prvý prípad nakazenia hlásia aj z Veľkonočného ostrova ležiaceho v Tichom oceáne. Nakazeným je dospelý muž, ktorého stav je stabilizovaný. Ostrovné úrady sa teraz snažia vystopovať ľudí, s ktorými mohol byť nakazený muž v kontakte.

7:43 Južná Kórea potvrdila v stredu sto nových prípadov nákazy, čím ich počet stúpol na 9 137. Nákaze COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, podľahlo za posledných 24 hodín šesť ľudí, čím sa počet úmrtí na toto ochorenie zvýšil na 126.