Občania amerického štátu New York môžu odteraz vlastniť 85 gramov marihuany. Zákon legalizujúci jej použitie na rekreačné účely podpísal guvernér Andrew Cuomo. Predaj tejto drogy ale nebude legálny ešte najmenej 18 mesiacov, kým štát neodsúhlasí príslušné pravidlá, napísala agentúra AP.

New York sa tak stáva 15. štátom USA, ktorý legalizoval marihuanu na rekreačné účely. Newyorský parlament zákon schválil v utorok.

Dohodu newyorských zákonodarcov doteraz blokovali nezhody o tom, ako budú peniaze z predaja drogy využité. Demokratickí poslanci iní ako bielej pleti chceli, aby veľká časť príjmov z drog poslúžila k rozvoju miest, kde žijú hlavne černosi a Hispánci. Práve tam boli najčastejšie zatýkaní ľudia za drogové delikty. Cuomo si chcel ponechať väčšiu kontrolu nad využitím peňazí, avšak názor poslancov nakoniec prevážil.

fajčenie marihuanovej cigarety v Amsterdamu
Neprehliadnite

Úrad OSN vyradil marihuanu zo zoznamu najnebezpečnejších drog

Zákon teraz počíta s tým, že 40 percent z príjmov za drogy pôjde do týchto komunít a ľuďom odsúdeným za činy, ktoré teraz už trestné nebudú, budú vymazané trestné registre.

Marihuanu bude možné konzumovať na miestach, kde je povolené fajčiť. Zakázané to bude v školách, na pracoviskách a v aute.

O ďalších podrobnostiach sa ešte len rozhodne - ľudia si budú môcť napríklad nechať marihuanu doviezť domov a pestovať sami doma až šesť rastlín.

Očakáva sa, že predaj drogy ročne vynesie miliardy dolárov a vytvorí nové pracovné príležitosti.

Ako napísal The New York Times, nový zákon je víťazstvo zdravotníckych kruhov, ktoré presadzujú lekárske využitie marihuany a vydali milióny dolárov, aby presadili zmiernenie zákona o drogách. Legalizáciu marihuany v zdravotníctve Cuomo podpísal v roku 2014.