Štátu hrozí, že bude musieť zaplatiť takmer desať miliónov eur Paroplynovému cyklu, ktorý ovláda finančná skupina Penta. Ako v piatok informoval denník Hospodárske noviny, Krajský súd v Bratislave nedávno vyhovel žalobe spoločnosti na Bratislavskú teplárenskú, ktorej jediným akcionárom je štát. Ide o jedenásťročný spor o dodávky tepla za pôvodne 9,43 milióna eur. 

Verdikt v prospech paroplynu pre Hospodárske noviny potvrdil hovorca súdu Pavol Adamčiak. Rozsudok sa stane právoplatným po doručení. Privatizácia paroplynového cyklu sa spomína v údajnom spise Gorila, Penta ho mala podľa exministra spravodlivosti Daniela Lipšica kúpiť pod cenu. Penta okolnosti privatizácie zdôvodňovala aj tým, že paroplyn ťažili sporné zmluvy, ako príklad uviedla Bratislavskú teplárenskú. 

Riaditeľ Paroplynového cyklu Jozef Sekerka sa k celej veci nechcel vyjadriť. „Krajský súd síce rozhodol v náš prospech, ale spor ešte nie je ukončený, preto ho nebudeme komentovať,“ vyhlásil pre Hospodárske noviny. Rovnako reagovala aj Bratislavská teplárenská. Okresný súd bude ešte rozhodovať o trovách konania. 

Paroplynový cyklus dodáva štátnej akciovke teplo, ktorá ho distribuuje v Bratislave. Podľa J. Sekerku spor vznikol pre nejasné formulácie v pôvodnej zmluve z roku 1999. "Od leta 2006 však máme novú, ktorú obe strany plnia v celom rozsahu," uviedol pre denník. J. Sekerka dodal, že s teplárenskou majú v súčasnosti štandardný obchodný vzťah. Spoločnosti sa začali sporiť v čase, keď ešte PPC nebol v súkromných rukách. Vznikla tak kuriózna situácia, že štát sa súdil sám so sebou v podobe väčšinového vlastníka firmy. Bratislavská teplárenská podľa žaloby za dodávky neplatila, hoci mala. 

PPC dodáva teplo aj v súčasnosti, celkovo je to 2,6 milióna gigajoulov ročne. Pri priemernej sume 11 eur na tento rok za jeden GJ by spoločnosť mohla mať podľa Hospodárskych novín tržby asi 28,6 milióna eur. Zmluva medzi PPC a štátnou firmou platí do roku 2013. Paroplyn má záujem pokračovať v spolupráci aj naďalej, rokovania s Bratislavskou teplárenskou o nových podmienkach sa zatiaľ nezačali. „Čoskoro k nim musí nevyhnutne dôjsť, keďže je nutné zabezpečiť teplo pre východ Bratislavy,“ dodal J. Sekerka. 

Bratislavská teplárenská nepovedala, či spor ovplyvní spoluprácu s PPC a bude hľadať nového dodávateľa. "K tejto problematike sa spoločnosť vyjadrí neskôr," uviedla hovorkyňa spoločnosti Jarmila Galandáková. Penta získala PPC za dve miliardy korún, čiže približne 66 miliónov eur. V údajnom spise SIS pod názvom Gorila sa píše, že vláda Mikuláša Dzurindu nechala Pente na privatizácii zarobiť štyri miliardy korún. Predaj paroplynu žiadal cez prokuratúru zrušiť Daniel Lipšic, jeho podnet však odmietli. Penta zopakovala, že PPC získala cez výberové konanie, lebo mala najlepšiu ponuku.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch