Srbsko je dejiskom zástupnej vojny medzi Východom a Západom, povedal v pondelok prezident Aleksandar Vučič, keďže Belehrad sa snaží udržať krehkú rovnováhu medzi ambíciou vstúpiť do Európskej únie a väzbami s Ruskom a Čínou.

Vučičove vyjadrenia pre agentúru Reuters prišli deň po tom, ako demonštranti na zhromaždení v Belehrade proti pochodu homosexuálov mávali ruskými vlajkami a niesli plagáty ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Nemôžem povedať, že to (protest) bol zástupný útok, pretože tam bolo veľa obyčajných ľudí... ale či je v Srbsku zástupný konflikt... je tam, o tom niet pochýb, Východ a Západ," povedal v rozhovore pre Reuters vo svojej kancelárii v Belehrade.

Srbsko je kandidátom na vstup do Európskej únie, ktorá je jeho najväčším obchodným partnerom a investorom. Je vojensky neutrálne, ale udržiava vzťahy s NATO a nakupuje zbrane od jeho členských štátov.

Balkánska krajina je však takmer úplne závislá od ruského plynu a od Ruska nakupuje aj zbrane. Čína je významným investorom, najmä v oblasti ťažby a infraštruktúry.

Hoci Srbsko na pôde OSN odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu, odmietlo sa pripojiť k sankciám voči Moskve. Peking aj Moskva podporujú odpor Srbska voči nezávislosti Kosova, bývalej južnej provincie Belehradu, o ktorú viedlo v rokoch 1998 - 1999 vojnu.

„Snažíme sa prežiť... s čo najmenšími ranami a jazvami," povedal Vučič, bývalý nacionalista, ktorý sa neskôr prihlásil k proeurópskej politike.

Ďalšie dôležité správy

WA 13 Brusel - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpravo) a srbský prezident Aleksandar Vučič sa rozprávajú pred spoločným rokovaním v Bruseli v stredu 17. augusta 2022. Stoltenberg sa separátne stretol so srbským prezidentom Vučičom a kosovským premiérom Albinom Kurtim. FOTO TASR/AP 
 
NATO Secretary General Jens Stoltenberg, right, speaks with Serbian President Aleksandar Vucic prior to a meeting at NATO headquarters in Brussels, Wednesday, Aug. 17, 2022. (AP Photo/Olivier Matthys)
Neprehliadnite

Srbsko je vojensky neutrálna krajina, žiadne základne tu nepotrebujeme, vyhlásil Vučič