Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg sa stretol so srbským prezidentom Alexandarom Vučičom v Bruseli s cieľom zmierniť napätie medzi Belehradom a Prištinou.

NATO zvýši jednotky mierovej misie v Kosove, ak dôjde k eskalácii napätia so susedným Srbskom, uviedol v stredu šéf aliancie v predvečer rokovaní medzi znepriatelenými západobalkánskymi susedmi, ktoré sprostredkovala EÚ, informuje agentúra Reuters.

„V súčasnosti máme v Kosove významnú misiu, vojenskú prítomnosť takmer 4 000 vojakov," povedal Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii po rokovaniach so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom, ktorý stál po jeho boku.

Alexandar Vučič v odpovedi na otázku novinára po stretnutí s Jensom Stoltenbergom povedal, že Srbsko je vojensky neutrálna krajina a žiadne zahraničné základne na jej území nebudú, píše srbský spravodajský portál B92.

„Srbsko chce zachovať mier, chce si zabezpečiť vlastné nebo, vlastnú pôdu, vlastných ľudí, vlastné obyvateľstvo a takto sa bude správať aj v budúcnosti," povedal prezident Vučič.

Napätie medzi Srbskom a Kosovom vzrástlo tento mesiac, keď Priština vyhlásila, že Srbom žijúcim na severe, ktorých podporuje Belehrad a ktorí neuznávajú kosovské inštitúcie, uloží povinnosť začať používať poznávacie značky na autá vydané v Prištine.

Ďalšie dôležité správy

WA 12 Brusel - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpravo) a srbský prezident Aleksandar Vučič si podávajú ruky počas stretnutia v Bruseli v stredu 17. augusta 2022. Stoltenberg sa separátne stretol so srbským prezidentom Vučičom a kosovským premiérom Albinom Kurtim. FOTO TASR/AP 
 
NATO Secretary General Jens Stoltenberg, right, shakes hands with Serbian President Aleksandar Vucic prior to a meeting at NATO headquarters in Brussels, Wednesday, Aug. 17, 2022. (AP Photo/Olivier Matthys)
Neprehliadnite

Šéf NATO vyzval Srbsko a Kosovo na zdržanlivosť s cieľom zmierniť napätie