Vyplýva to z novej správy, ktorá bola v stredu predložená americkej vláde. Informovala o tom agentúra AFP.

Každý Američan ročne vyprodukuje v priemere 130 kilogramov plastového odpadu. Na druhom mieste je Británia s 99 kilogramami na osobu a nasleduje Južná Kórea s 88 kilogramami.

Záplava plastovým odpadom

„Úspech zázračného vynálezu plastov z 20. storočia spôsobil zároveň na celom svete záplavu plastovým odpadom, a to zjavne všade, kam sa pozrieme," povedala Margaret Springová, šéfka komisie odborníkov, ktorí túto správu vypracovali na pokyn Kongresu Spojených štátov v rámci zákona na ochranu morí a oceánov.

Dobre sa všetci pozrime na to, čo plasty v oceánoch spôsobujú.
Neprehliadnite

Nová štúdia spojuje s pandémiou viac ako osem miliónov ton plastového odpadu

V správe sa píše, že globálna produkcia plastov stúpla z 20 miliónov ton v roku 1966 na 381 miliónov ton v roku 2015, čo naznačuje 20-násobný nárast za pol storočia.

Každú minútu do oceánu vysypeme jedno smetiarske auto plastového odpadu

Podľa odhadov vznikne na svete ročne osem miliónov ton odpadu z plastov, čo je „ekvivalent toho, že každú minútu do oceánu vysypeme jedno smetiarske auto plastového odpadu", uvádza sa v správe.

Súčasným tempom by množstvo plastového odpadu, ktorý sa dostáva do oceánov, mohlo do roku 2030 ročne dosiahnuť až do 53 miliónov ton, varujú experti. V tejto súvislosti navrhujú viaceré opatrenia na zníženie množstva odpadu z plastov.

Holandský koncern sa snaží obmedziť spotrebu vody a plastov. Cieľom je aj výrazná redukcia emisií.
Neprehliadnite

Rastúce ceny plastov ovplyvňujú aj Slovákov. Zvýšili sa viac ako dvojnásobne

Ide napríklad o používanie rýchlejšie rozložiteľných a ľahšie recyklovateľných materiálov, zníženie množstva jednorazových plastov, zlepšenie odpadového hospodárstva vrátane techník na odstraňovanie mikroplastov z odpadových vôd.

Ecorec
Neprehliadnite

Inšpekcia životného prostredia začala kontrolu v závode, kde sa mali spaľovať separované plasty