Ľudstvo za rok a pol pandémie vyprodukovalo približne 8,4 miliónov ton plastového odpadu súvisiaceho so šírením covidu-19. S

takýmto odhadom prichádza tím vedcov z Číny a USA v štúdii publikovanej tento týždeň odborným časopisom Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Väčšinu odpadu podľa autorov vytvárajú nemocnice.

Odpad v oceánoch

Pandémia covidu-19 priniesla zvýšené využívanie jednorazových plastových predmetov, ako sú ochranné pomôcky pre zdravotníkov, ale tiež materiálov používaných pri doručovaní pokrmov či iného tovaru. Nová štúdia prináša prvý konkrétny odhad rozsahu výsledného odpadu, ako aj poznatky o osude týchto materiálov vo svetových oceánoch, uvádza v tlačovej správe Kalifornská univerzita v San Diegu (UCSD).

odpadky
Neprehliadnite

Slováci neplytvajú jedlom viac ako pred pandémiou, tvrdí Envi-Pak

Analýza vzišla zo spolupráce tejto americkej inštitúcie s Nankingskou univerzitou v Číne. Štvorica vedcov dospela mimo iného k záveru, že asi 26 000 ton plastového odpadu spojeného s pandémiou sa dostalo do oceánu.

Najviac v zdravotníctve

Odhad celkového objemu vyprodukovaného odpadu sa týka obdobia od začiatku pandémie do 23. augusta tohto roka, pričom autori štúdie uvádzajú možnú odchýlku vo výške 1,4 miliónov ton. Nemocnice podľa nich stoja za 73 percentami globálneho súčtu, pričom 72 percent odpadu vzniklo v Ázii.

Man,Holding,Ffp2,Respirator,And,Surgical,Face,Masks.,Time,To
Neprehliadnite

Rúška a rakovina? Európska komisia reaguje na znepokojivú štúdiu z Belgicka

„Keď sme sa pustili do výpočtu, prekvapilo nás zistenie, že množstvo zdravotníckeho odpadu výrazne prevyšuje množstvo odpadu od jednotlivcov a že veľká časť toho prichádza z ázijských krajín, hoci väčšina prípadov covidu-19 bola inde,“ komentovala výsledky Amina Schartupová z oceánografického inštitútu pri UCSD.

„Najväčšími zdrojmi dodatočného odpadu boli nemocnice v oblastiach, ktoré už pred pandémiou nezvládali spracovávať odpad,“ dodala.

Nárast nie je dramatický

Denník Los Angeles Times vo štvrťročnom komentári podotýka, že svet pred pandémiou produkoval asi 300 miliónov ton plastových predmetov na jedno použitie, takže niekoľkotonový nárast spojený s pandémiou by nebol nijak dramatický. Svedčí ale podľa nej o nepriaznivom trende.

Pohľad na Zem z vesmíru
Neprehliadnite

Vedci chcú likvidovať vesmírny odpad nad planétou bezdotykovou technológiou

„V zdravotníctve sa vo viacerých prípadoch nedá plasty dosť dobre nahradiť, obzvlášť pokiaľ ide o ochranné vybavenie. Preto je absolútne nutné, aby sme sa zamerali na obmedzenia spotreby postrádateľných jednorázových plastov,“ uvádza denník.