Spojené štáty v rámci boja proti pandémii covidu-19 podporujú uvoľnenie patentov na vakcíny proti tomuto ochoreniu. V stredu to oznámila americká obchodná splnomocnenkyňa Katherina Taiová. USA síce podľa nej podporujú ochranu duševného vlastníctva, súčasná pandémia je však globálnou krízou, ktorá si žiada výnimočné kroky.

vaccination
Neprehliadnite

Prvú dávku vakcíny proti Covid-19 dostala štvrtina obyvateľov EÚ

Cieľom je „dostať čo najviac čo najbezpečnejších a najúčinnejších vakcín k čo najväčšiemu počtu ľudí,“ povedala Taiová. USA sa budú vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO) zasadzovať o vypracovanie dohody, ktorá sa bude zdieľania patentov týkať. Taiová ale dodala, že vzhľadom k princípom fungovania WTO a komplexnosti tejto problematiky pôjde o časovo náročný proces. Agentúra DPA pripomína, že Spojeným štátom ako najväčšej ekonomike sveta pripadá pri rokovaní kľúčová rola.

Pozastaviť platnosť patentov na vakcíny proti covidu-19 chce viac než stovka členských krajín WTO, aby ich mohli vyrábať firmy vo väčšom počte štátov. DPA uvádza, že krajiny, ktoré sú pre farmaceutický priemysel kľúčové, doteraz túto iniciatívu blokovali. Medzi tieto štáty doteraz patrili aj USA. Chudobnejšie krajiny obviňujú tie bohaté, že vykúpili vakcíny a zvýšenie ich produkcie blokujú pomocou ochranných patentov.