Spojené kráľovstvo doviezlo ruskú ropu v hodnote 220 miliónov libier, odkedy táto krajina koncom februára vtrhla na Ukrajinu, informuje Sky News.

Tieto dodávky pokračovali aj po tom, ako vláda vyhlásila, že sa bude snažiť zakázať dovoz ruskej ropy.

Spojené kráľovstvo uviedlo, že postupne prestane používať ruskú ropu - ale až do konca roka.

Podľa údajov zverejnených v stredu sa od invázie ruského prezidenta Vladimira Putina doviezlo 1,9 milióna barelov ropy, čo predstavuje 257 000 ton.

Ropné tankery sledovali aj environmentálni aktivisti z organizácie Greenpeace.

„Vláde Spojeného kráľovstva nie je cudzie pokrytectvo, ale sľubovať 'neochvejnú podporu' Ukrajine a zároveň prepravovať takmer dva milióny barelov ruskej ropy je úplne neúprimné, dokonca aj podľa štandardov Borisa Johnsona," povedala Georgia Whitakerová, aktivistka zaobeajúca sa ropou a plynom v Greenpeace UK.

Vláda už zakázala vstup do Spojeného kráľovstva lodiam vlastneným, prevádzkovaným alebo plaviacim sa pod ruskou vlajkou, ale nič nebráni tomu, aby sem s ruskou ropou priplávali lode vlastnené z Panamy alebo z iných krajín.

Hovorca vlády povedal: „Do konca roka postupne ukončíme dovoz ruskej ropy a čo najskôr potom aj dovoz ruského zemného plynu.

„Spojené kráľovstvo nemá problémy s dodávkami plynu ani ropy a na rozdiel od Európy nie sme závislí od dovozu ruskej energie," vyhlásil hovorca Borisa Johnsona.

Ďalšie dôležité správy

Minister Dowden.
Neprehliadnite

Británia vyzvala Francúzsko a Nemecko, aby viac pomáhali Ukrajine