Portál CNN Travel, ktorý sa venuje cestovaniu a turizmu si v svojom najnovšom článku posvietil na hlavné mesto Slovenska. Americký web napríklad Bratislavu označil aj za „Sovietmi ovplyvnené mesto budúcnosti".

Ulice posiate odkazmi komunistického režimu

Čitateľ mohol v úvode textu od CNN iba hádať, aké mesto redaktor popisuje. Článok totiž začína sériou inotajov, pričom Bratislavu opisuje ako mesto, ktorého „korunou je lietajúci tanier, ktorý stojí vyššie ako Socha slobody“.

Vzápätí však dodáva, že „toto sci-fi mesto“ budú cestovatelia hľadať na zoznamoch najnavštevovanejších destinácií kontinentu márne.

Autor Miguel Ros označil panoramatickú terasu a reštaurácia UFO za miesto, ktoré poskytuje najlepší výhľad na mesto a jeho okolie.

M. Ros zároveň skonštatoval, že architektúra jednotlivých častí mesta je navzájom v ostrom kontraste. Ako príklad uvádza historické centrum z klasickej habsburskej éry a moderné výškové budovy, ktoré sa vybudovali v posledných rokoch.

CNN zároveň píše, že sú bratislavské ulice posiate odkazmi komunistického režimu.

Najškaredší unikát na svete

Autor článku však v texte rozobral hneď na niekoľko stavieb. Za „skutočne unikátnu“ označil aj budovu Slovenského rozhlasu.

„Zatiaľ čo niektorí ju považujú za majstrovské dielo, od roku 2017 má štatút chráneného dedičstva, iní odsudzujú jej vzhľad a považujú ho za temnú pripomienku komunistickej minulosti,“ píše autor M. Ros, ktorý zároveň pripomína, že budovu Slovenského rozhlasu zaradil britský Daily Telegraph medzi najškaredšie budovy na svete.

Drsná, no plná lahôdok

Okrem toho CNN popisuje, že na Slovensku je hneď niekoľko stavieb v „štýle brutalizmu“. Ako príklad uvádza Slovenskú národnú galériu, Slovenský národný archív či Krajskú politickú školu v Modre.

„Zatiaľ čo niektoré z týchto pamiatok si vyžadujú špeciálnu exkurziu, krátka prechádzka centrom Bratislavy poskytne všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste získali obraz o socialisticko-realistickom dedičstve krajiny,“ vyjadril sa M. Ros, ktorý však vysvetľuje aj to, že sa panoráma Bratislavy za posledné roky výrazne zmenila.

Spomína napríklad Sky Park, ktorý podľa neho do metropoly Slovenska priniesol svetovú architektúru.

CNN v závere o Bratislave píše, že pôsobí drsným dojmom, no je však „plná prekvapivých lahôdok, ktoré čakajú na objavenie náročným cestovateľom“.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke výhľad na Bratislavu z Národnej banky Slovenska, zľava budova Nivy Tower, CBC Tower, VÚB banka, Twin City Tower, Sky Park,  Panorama City a v pozadí Slovnaft v Bratislave 2. februára 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Bratislava sa umiestnila na čele európskeho rebríčka v udržateľnosti budov